Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Higiena

Czy wiesz, co jest w twojej wodzie?

Na pierwszy rzut oka nie można ocenić, co znajduje się w wodzie. Nie należy wierzyć w to, że skoro jest krystalicznie czysta, nadaje się do spożycia, bo mogą znajdować się w niej chorobotwórcze drobnoustroje. Należy wobec tego zlecić analizę wody. Można to zrobić przykładowo za pośrednictwem oddziału sanepidu.

Czym jest analiza wody i jakie wykorzystuje się metody?

Badania wody Śląsk można zlecić prywatnej firmie. Przeprowadzi ona jej dokładną ocenę i zweryfikuje parametry. W ten sposób będzie można wykryć ewentualne nieprawidłowości, określić przekroczone normy. Na podstawie badania stwierdza się, czy woda nadaje się do spożycia i użytku.

Wyniki badań służą również do tego, aby dobrać właściwe metody mające na celu jej uzdatnienie. Do badania fizykochemicznego wody wykorzystuje się metodę fotometryczną i kolorymetryczną.

Dlaczego powinno się wykonać badanie wody z własnego ujęcia?

Jeśli ktoś ma własne ujęcie wody, to powinien przynajmniej raz w roku przeprowadzić jej badanie. W tym celu sprawdza się, czy można ją pić. Trzeba pamiętać o tym, że nigdy nie wiadomo, co dokładnie znajduje się w wodzie ze studni w przeciwieństwie do wody wodociągowej.

Należy wobec tego sprawdzić to we własnym zakresie. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się być dobrej jakości, to zawsze istnieje ryzyko obecności chorobotwórczych drobnoustrojów. Lepiej wykonywać profesjonalne badanie w celu wykluczenia zawartości mikroorganizmów i innych nieprawidłowości.

Co się sprawdza podczas badania wody?

Podczas oceniania jakości wody zwraca się uwagę na szereg istotnych wskaźników. Znaczenie mają czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne. Istotna jest przewodność wody, jej odczyn, barwa i mętność. Badanie wody ma na celu sprawdzenie jej twardości, przewodnictwa elektrycznego.

Możliwe staje się wykrycie zawartości substancji chemicznych i tlenu. Na podstawie wyników można szybko stwierdzić, czy w wodzie są grzyby, glony i patogeny. Stacja uzdatniania wody nie ma wiele gotowych rozwiązań, które umożliwiają rozwiązanie problemu z wodą o niewłaściwych parametrach.