Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Higiena

Badania ścieków i wód w laboratorium

Badanie wód, ścieków oraz osadów ściekowych jest to niezwykle istotna sprawa, jeśli idzie o wiele kwestii, głównie środowiskowych, ale mogących mieć również wpływ, na inne aspekty życia oraz gospodarki.

Po co badane są ścieki?

Ścieki są to substancje, które pozostały po procesach technologicznych oraz jest to woda wraz z zanieczyszczeniami z naszych mieszkań, biur i tym podobne. Szczególnie jeśli idzie o ścieki technologiczne i przemysłowe, to kontrola nad nimi musi być bardzo skrupulatna.

Ścieki technologiczne mogą być bardzo toksyczne. Często wymagane jest oczyszczenie ścieków, ale nie zawsze trzeba to faktycznie robić, a nie zawsze mamy też takie możliwości. W wielu przypadkach można uzyskać zgodę na zrzut ścieków do rzeki, ale oczywiście trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. Badanie ścieków to wstęp do rozpoczęcia takiej właśnie procedury zrzutu.

Rozcieńczanie ścieków

Rozcieńczanie ścieków to jedna z najstarszych metod na to, aby zrzut ścieków do środowiska pozostał możliwie jak najmniej dewastacyjny. Ścieki najpierw trzeba zbadać w certyfikowanym laboratorium takim jak na przykład laboratorium KGHM cbj.com.pl/oferta/analizy-wod-sciekow-i-osadow-sciekowych/.

Analiza składu ścieków powie nam, ile substancji szkodliwej jest w ściekach, a to pozwoli na obliczenie, jaki zrzut może być wykonany przy aktualnych warunkach wodnych rzeki, czyli przy jej poziomie i przepływie.

Poszukiwanie nowych źródeł wód gruntowych

Sama woda również powinna być badana. Szczególnie dlatego, że nawet jeśli wygląda na krystalicznie czystą, to nie jest powiedziane, że nie jest zanieczyszczona. Kiedyś źródła wód gruntowych niemal w ciemno uznawano za czyste. Obecnie ten pogląd jest mocno zweryfikowany, a szczególnie na terenach gdzie działa górnictwo i duży przemysł. Warto planując na przykład studnię głębinową skierować próbki do badania do takich laboratoriów jak na przykład wspomniane https://cbj.com.pl/oferta/analizy-wod-sciekow-i-osadow-sciekowych/. Pozwoli nam to ocenić, czy nasza inwestycja jest zasadna.