Niewydolność krążenia to bardzo poważna przypadłość, w której układ krążenia traci, czasem w znacznym stopniu, swoją zdolność do dostarczania tlenu do narządów organizmu. Może to wiązać się z ich niedokrwieniem, a w efekcie – niewydolnością.
Niewydolnosc krążenia – czym jest?
Krew jest elementem, który jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej rozprowadzany jest tlen, a także substancje odżywcze do poszczególnych komórek ludzkiego ciała. Niewydolność żylna zaburza prawidłowy przepływ krwi, najczęściej jest efektem zaburzeń w pracy serca.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niewydolność żylna wymaga natychmiastowej reakcji choćby z tego względu, że może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. W obecnych czasach społeczeństwo starzeje się coraz bardziej, dlatego też niewydolność krążenia dotyczy coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza tych, którzy ukończyli 60 rok życia.
Jakie są przyczyny niewydolności krążenia?
Niewydolność krążenia najczęściej występuje u osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, zwłaszcza tymi nieleczonym. Dodatkowo, może ona pojawić się u pacjentów, którzy nadużywają alkoholu, papierosów bądź też narkotyków. Wpływ na niewydolność żylną ma także cukrzyca, wady serca, schorzenia tarczycy, a także nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta.
Niewydolność żylna może pojawić się także u osób, które przeszły zawał, borykają się z anemią bądź też astmą. Czasem wpływ na jej pojawienie mają stosowane leki.
Niewydolność krążenia ostra – jak reagować?
Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ostra niewydolność krążenia to sytuacja, która wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Związane jest z nią ryzyko utraty życia, a pacjent musi zostać poddany natychmiastowej hospitalizacji. Do objawów ostrej niewydolności żylnej można zaliczyć nagłe osłabienie, narastające duszności, bladość twarzy, zimne poty, a także niejednostajną akcję serca. Tętno może stać się urywane i słabo wyczuwalne.
Ostra niewydolność krążenia może być efektem uszkodzenia mózgu, przebytych chorób płuc, arytmii serca, a także zatoru w płucach.
W przypadku zaobserwowania powyżej wymienionych objawów u pacjenta, natychmiast należy wezwać pogotowie, zapewniając choremu dostęp do świeżego powietrza.