Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Dezynfekcja i sterylizacja przedmiotów – na czym polega?

Pandemia koronawirusa, z którą borykał się cały świat, przez ostatnich kilka lat spowodowała, iż znacząco zwiększyło się nasze zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju środki do ochrony osobistej. Dotyczy to zwłaszcza placówek medycznych, jednak środków do dezynfekcji używamy też w domach, sklepach czy gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Na czym polega dezynfekcja i sterylizacja?

Dezynfekcja medyczna – metoda na pozbycie się niechcianych organizmów

Dezynfekcja medyczna ma za zadanie zniszczyć niechciane organizmy z czyszczonych powierzchni. Dotyczy to bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów, czy innych drobnoustrojów. Dzięki temu możemy zredukować zagrożenie zarażeniem się infekcją niemal do zera. Dlatego też dezynfekcję powierzchni oraz przedmiotów stosuje się w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia jest stosunkowo wysokie. Są to przede wszystkim szpitale, gabinety stomatologiczne i weterynaryjne, przychodnie medyczne, ale także zakłady kosmetyczne, fryzjerskie czy salony tatuażu.Warto wspomnieć, iż większość płynów do dezynfekcji medycznej wytwarza się na bazie alkoholu. Są one łatwe w użytkowaniu, mają szybkie i skuteczne działanie bakterio oraz wirusobójcze. Są też stosunkowo tanie. Ich wadą może być fakt, iż ich działanie jest dość krótkotrwałe. Nieco dłużej działają preparaty do dezynfekcji nieposiadające w swoim składzie alkoholu. Są one jednak nieco droższe.

Sterylizacja medyczna – niszczy wszelkie drobnoustroje

Mimo, iż dezynfekcja radzi sobie świetnie z czyszczeniem przedmiotów i powierzchni, czasem jest jednak niewystarczająca. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przedmiotami mającymi bezpośredni kontakt z krwią bądź żywą tkanką, niezbędna jest sterylizacja. Dzięki niej pozbędziemy się skutecznie i bezpowrotnie wszelkich niechcianych organizmów żywych z danego przedmiotu. Oznacza to zniszczenie także form przetrwalnikowych (endosporów).Sterylizuje się zatem narzędzia lekarskie (głównie chirurgiczne), a także kosmetyczne (jak nożyczki, cążki do paznokci itp.). Wszelkie inne rzeczy bądź powierzchnie wystarczy zdezynfekować.

Jak widać, pojęcia dezynfekcja oraz sterylizacja medyczna, choć podobne i często używane zamiennie, nie do końca znaczą to samo. Obie te czynności są konieczne do stosowania w miejscach szczególnie narażonych na zakażenie, jak szpitale czy gabinety lekarskie bądź kosmetyczne.