Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Choroby układu krążenia zostały zaliczone do tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Zmiana trybu życia na siedzący i niezbyt zdrowa dieta spowodowały, że coraz większa liczba osób odczuwa nieprzyjemne objawy ze strony układu krążenia. Co więcej, schorzenia takie pojawiają się u coraz młodszych osób, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnostyka objawów. Jednym z lepszych narzędzi do badania problemów z naczyniami krwionośnymi jest ultrasonograf dopplerowski, dzięki któremu można wykryć schorzenia na wczesnym etapie i bardzo szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pierwsze objawy chorób układu krążenia – na co zwrócić uwagę?

Objawy, które świadczą o problemie z układem krwionośnym nie są zazwyczaj łatwo zauważalne, a wręcz często bywają bagatelizowane. Bóle głowy, omdlenia czy zawroty głowy to pierwsze ze znaków, które wskazują na jakieś anomalie w organizmie. W przypadku schorzeń naczyń krwionośnych w kończynach dołączyć należy mrowienia czy drętwienie kończyn, gdy są one długo w jednej pozycji. Nawet tych trywialnych objawów nie należy bagatelizować i trzeba zgłosić się z nimi do lekarza pierwszego kontaktu.

Jakie schorzenia bada ultrasonografia dopplerowska?

Ultrasonograf dopplerowski to urządzenie, które bada przepływy krwi wewnątrz naczyń krwionośnych. Pozwala w sposób mało inwazyjny i szybki zdiagnozować miażdżycę czy zakrzepicę gdy nie są one jeszcze rozwinięte. Ultrasonografia dopplerowska jest również wykorzystywana do skanowania naczyń krwionośnych w sercu, jego wydajności, a także do skanu żył i tętnic oplatających inne narządy wewnętrzne człowieka. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów schorzeń ze strony układu krążenia warto przeprowadzić ten test.

Zmiana stylu życia i odpowiednia dieta – czy ma wpływ na choroby układu krążenia?

Gdy okaże się, że rzeczywiście mamy problem z chorobami układu krążenia samo wdrożenie leczenia nie wystarczy. Przede wszystkim konieczna jest kompleksowa zmiana stylu życia na bardziej aktywny i rozważenie stosowanej dotychczas diety.