Niepłodność uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Zmaga się z nią około 20% par w Polsce, co wynosi około 1,5 miliona osób. Należy podkreślić, że niepłodność bardzo często mylona jest z bezpłodnością, a są to zupełnie dwie inne przypadłości. Oczywiście obie dotyczą kwestii płodności, natomiast nie są tym samym.
Jak rozróżniać bezpłodność o niepłodności?
Jeżeli chodzi o bezpłodność, to jest to trwała niezdolność do rozrodu u jednego z partnerów. Choroba ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Jest to niestety stan nieuleczalny, dlatego jedynym sposobem na posiadanie potomstwa jest inseminacja nasieniem dawcy oraz zapłodnienie in vitro, jeżeli kobieta jest płodna.
Niepłodność, natomiast charakteryzuje się niemożnością zajścia w ciążę przez okres co najmniej 12 miesięcy pomimo regularnego współżycia seksualnego oraz całkowitego odstawienia środków antykoncepcyjnych. Niepłodność uważana jest za stan przejściowy, który można wyleczyć, natomiast bezpłodność jest stanem nieodwracalnym.
Diagnostyka niepłodności – na czym może polegać?
Diagnostyka niepłodności może opierać się na różnych płaszczyznach, ponieważ istnieje bardzo dużo powodów, dlaczego pary nie mogą począć dziecka. Na samym początku należy ustalić przyczynę tego problemu, dlatego też lekarz prowadzący powinien skierować na badania podstawowe oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad z każdą osobą na temat prowadzonego przez nie stylu życia.
Ponadto diagnostyka niepłodności może polegać również na badaniach ginekologicznych, takich jak USG czy HSG, które pozwolą na ustalenie przyczyn z zajściem w ciążę związanych z organizmem kobiety. Ponadto lekarz może zlecić badania genetyczne, immunologiczne, bakteriologiczne oraz hormonalne.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności?
Jak już zostało to wyżej wspomniane, przyczyny niepłodności mogą pojawić się zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Najczęściej występującym problemem u kobiet jest endometrioza, która nieleczona może doprowadzić do problemów z płodnością. Ponadto kobiety, które mają problemy z owulacjami lub niedrożnościami jajników, również mają problemy z zajściem w ciążę.
Jeżeli chodzi o czynnik męski, to do niepłodności najczęściej prowadzą obniżone parametry nasienia. Przykładowymi nieprawidłowościami są teratospermia, astenospermia oraz oligospermia.