Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Kosmetyki

Domowe SPA dla dłoni i paznokci

Samodzielna pielęgnacja dłoni i paznokci nie musi być trudna. Wystarczy zastosować kilka wskazówek i systematycznie wykonywać w domowym zaciszu odpowiednie zabiegi, które poprawią stan tej części ciała. Co należy robić? Jakie kosmetyki do pielęgnacji paznokci i dłoni stosować?

Pielęgnacja dłoni – dlaczego ważna?

Wiele osób podczas codziennej pielęgnacji skupia się głównie na twarzy i włosach. Nie można jednak zapominać, że także wrażliwa skóra rąk bardzo narażona jest na wiele szkodliwych czynników. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich zewnętrzną część. Dłonie od wewnątrz pokryte są nieco grubszą, tłustszą i bardziej odporną skórą, natomiast ich grzbiet o wiele bardziej cierpi z powodu kontaktu z twardą wodą, mroźnym powietrzem czy silnymi promieniami UV. Negatywny wpływ na stan rąk mają również rozmaite chemikalia i detergenty używane w domu (płyn do mycia naczyń, mydło, proszek do prania itp.). Cienka, delikatna skóra bywa więc przesuszona, pojawia się na niej charakterystyczna szorstkość i twardość, zgrubienia, zrogowacenia, a często również podrażnienia, zadrapania i pęknięcia na płytce paznokci. Pielęgnacja dłoni ma zatem poprawić jej stan i zapobiec procesowi szybkiego starzenia.

Domowa pielęgnacja dłoni i paznokci

Dbanie o dłonie to przede wszystkim regularne ich nawilżanie. Służyć może do tego krem, żel lub serum z dużą dawką witamin (zwłaszcza A+E). Ważnym składnikiem jest także wazelina i aloes. Produkt należy delikatnie wcierać każdego dnia, zwłaszcza po kontakcie skóry z wodą lub chemikaliami, a także przed wyjściem na mróz. Przy większym przesuszeniu można użyć dodatkowej warstwy i nałożyć bawełniane bądź foliowe rękawiczki, pozostawiając całość na dłuższy czas.

Do regeneracji skóry dłoni dobrze sprawdza się także parafina, rozmaite olejki, a także maseczki wykonane z produktów spożywczych (np. banana, miodu, płatków owsianych). Jeśli zajdzie konieczność, można użyć peelingu, np. na bazie cukru, który doskonale usunie martwy naskórek i wygładzi dłonie. Należy jednak być ostrożnym – w przypadku, gdy dłonie są popękane i zaczerwienione, nie należy dodatkowo ich podrażniać. Bardzo dużą rolę odgrywają również kosmetyki do pielęgnacji paznokci. Aby zapobiec rozwarstwianiu i przesuszaniu płytki, konieczne jest wcieranie w nią wybranego preparatu witaminowego. Niezwykle pomocne są także odżywki wzmacniające – często pomagają odbudować zniszczone paznokcie. Pielęgnacja dłoni może zostać zakończona wykonaniem modnego manicure.