Flebologia to dziedzina medycyny, która skupia się na diagnozowaniu oraz leczeniu chorób układu krwionośnego, w tym związanych z występowaniem żylaków, pajączków oraz innych dolegliwości, które przebiegają wraz z zapaleniem żył. Elementem diagnostyki jest między innymi wywiad medyczny oraz dopplerowskie badanie żył.
Tryb życia a choroby układ krwionośnego
Prowadzony tryb życia w znacznym stopniu wpływa na stan układu krwionośnego. W tym przypadku ogromne znaczenie ma nie tylko zbilansowana dieta, która powinna być bogata w witaminy oraz związki mineralne, ale również aktywność ruchowa. Siedzący tryb życia oraz nałogi, w tym palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu to czynniki, których działanie na organizm jest bardzo szkodliwe. Mogą one powodować liczne przykre dolegliwości, w tym między innymi: żylaki, zakrzepy i stany zapalne. Należy podkreślić, że tego typu zaburzenia mogą mieć bardzo poważne skutki, które są groźne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia pacjenta.
Objawy chorób układu krwionośnego
Zaburzenia związane z prawidłową pracą układu krwionośnego mogą prowadzić do bardzo poważnej w skutkach niewydolności żylnej oraz tworzenia się żylaków. Wówczas pojawiają się również inne dolegliwości, tak choćby uczucie ciężkości kończyn dolnych oraz opuchlizna w rejonie kostek i łydek, która nasila się zawłaszcza po całodniowej aktywności. Ponadto, mogą tworzyć się nieatrakcyjne wizualnie pajączki na skórze, zgrubienia w okolicach kostek i kolan, obrzęki, a nawet uszkodzenia naczyń krwionośnych, rany i owrzodzenia. W skrajnych przypadkach może dochodzić do problemów z poruszaniem się.
Diagnostyka chorób układu krwionośnego
Diagnostyka tego typu chorób wymaga konsultacji ze specjalistą w dziedzinie fleblogii. Lekarz przeprowadza wywiad medyczny oraz ocenia widoczne zmiany. Dysponuje on bardzo skutecznym narzędziem, które wykorzystywane jest podczas Badania żył, a mianowicie – aparatem Dopplera. Co ważne tego typu badanie żył jest szybkie, dokładne i bezbolesne. Ponadto, dopplerowskie badania żył umożliwiają skuteczną diagnostykę na bardzo wczesnym etapie choroby oraz wdrażanie skutecznego leczenia. Badanie żył z użyciem aparatu USG Doppler wykorzystuje unikalne właściwości fal, które emitowane są przez urządzenie i przenikają przez ciało pacjenta do naczyń krwionośnych. Fale odbijają się od naczyń, a następnie są wychwytywane przez urządzenie i przekształcane na obraz prezentowany na monitorze. Takie badania żył umożliwiają zlokalizowanie uszkodzeń, zmian w okolicach naczyń oraz ocenę prawidłowego przepływu krwi.