Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Uroda

Grzybica paznokci – Kiedy powinniśmy odwiedzić dermatologa?

Dermatologia stanowi jedną z dziedzin medycyny, zajmującą się diagnozą i leczeniem problemów skóry, włosów i paznokci. Do jednej z głównych i bardzo powszechnych chorób, których leczeniem zajmuje się dermatologia jest grzybica paznokci.

Pierwsze oznaki grzybicy paznokci – kiedy zgłosić się do dermatologa?

Każda zmiana w obrębie paznokcia powinna zostać bezzwłocznie skonsultowana ze specjalistą – dermatolog to lekarz, który pomoże w szybkim i poprawnym postawieniu diagnozy. Próby leczenia grzybicy paznokcia podejmowane na własną rękę, mogą doprowadzić do groźnych powikłań i skutkować znacznym wydłużeniem procesu leczenia.

Grzybica paznokcia może mieć różne podłoże – stosowanie nieodpowiednio dobranych preparatów nie tylko nie przyniesie rezultatów, ale może przyczynić się również do znacznego pogorszenia stanu naszych paznokci.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to choroba powstająca w wyniku aktywności drożdżaków, pleśni i dermatofitów. Do ich rozwoju mogą przyczyniać się nieprawidłowości w krążeniu i mikrokrążeniu kończyn – na grzybicę często chorują osoby starsze lub te z problemami krążenia. Do rozwoju grzybicy paznokcia może przyczynić się także stan obniżonej odporności, przewlekłe stosowanie leków steroidowych, zaburzenia endykronologiczne, a także troficzne zmiany płytek paznokci.

Do powstawania grzybicy może przyczyniać się także noszenie ciasnego, nieoddychającego obuwia czy częste korzystanie z publicznych basenów.

Zmiany zachodzące w obrębie płytki paznokcia, do których dochodzi podczas przebiegu trwania choroby, są z reguły niezwykle dokuczliwe i bolesne. Chora płytka zazwyczaj zmienia swój kolor na ciemnożółty lub brunatny i traci swoją przejrzystość. Dodatkowo, paznokieć staje się łamliwy. W wielu przypadkach mamy także do czynienia z rogowaceniem łożyska paznokciowego, a także oddzieleniem się płytki paznokcia od łożyska.

Na czym polega leczenie grzybicy paznokcia?

Leczenie choroby rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem. Dermatolog ustali dokładne przyczyny choroby i zaplanuje odpowiedni przebieg leczenia. Diagnostyka grzybicy paznokcia jest niesłychanie ważna i ma ogromny wpływa na skuteczność całego procesu leczenia.

Leczenie opiera się stosowaniu leku przeciwgrzybicznego oraz wspomagającej terapii miejscowej. Jest to proces długotrwały, wymagający systematycznego stosowania zalecanych leków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.