Wykonywanie zabiegów stomatologicznych wymaga precyzji, dobrego światła, wyraźnego obrazu. Powiększanie przy pomocy tradycyjnych lusterek stomatologicznych to już przeszłość. Współcześni stomatolodzy nie musza zajmować rąk sprzętem powiększającym – zamontowana na opasce lub okularach lupa stomatologiczna skutecznie oświetla i powiększa pole zabiegowe.
Lupa czołowa
Używana w stomatologii lupa czołowa ma dość prostą budowę. Jest to układ soczewek, które osadza się w oprawach tytanowych lub wykonanych z włókna węglowego. Regulacja rozstawu źrenic daje możliwość dopasowania sprzętu do potrzeb użytkownika.
Lupy czołowe mają regulowaną wielokrotność powiększenia. Dla właściwego funkcjonowania ważny jest dobór odpowiedniej ogniskowej soczewek.
Soczewki są bardzo lekkie. Zakładane na nasadę nosa mogą być podtrzymywane przez opaskę albo można je montować na oprawach okularowych.
Najczęściej lupy czołowe używane są przez chirurgów, stomatologów, laryngologów oraz inne osoby, które wykonując badania diagnostyczne lub zabiegi potrzebują bardzo silnego światła i powiększenia obrazu.
Jak działa lupa stomatologiczna?
Lupy stomatologiczne to urządzenia wyposażone w oświetlenie. Silny strumień światła o barwie naturalnej doskonale eksponuje wszystkie elementy pola zabiegowego. Źródłem światła są najczęściej diody LED lub światłowody. System działa dzięki akumulatorom, które mogą zasilać system nieprzerwanie nawet przez 4-5 godzin.
Stosowana podczas zabiegów oraz badań lupa stomatologiczna umożliwia dokładną obserwację. Obraz jest powiększony, jasny, głęboki a kontury są ostre i wyraźne.
Lampa czołowa laryngologiczna
Laryngolodzy w swojej pracy wykorzystują lampy czołowe. Źródło światła znajduje się na czole lekarza. Dzięki wygodnej opasce głowowej zamontowana na niej lampa jest stabilna, a lekarz ma wolne ręce i swobodę ruchów.
Zaopatrując się w lampę czołową należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową, natężenie, sposób zasilania, czas pracy lampy.
Lampa czołowa laryngologiczna zasilana może być prądem pobieranym z sieci lub akumulatorami. Dobrej klasy lampy mają akumulatory, które bez ładowania pracują powyżej 4 godzin.
Dobre światło powinno mieć barwę zbliżoną do światła naturalnego, czyli neutralną pośrednią między światłem żółtym i białym. Gwarancję takiej barwy można mieć zakupując lampę czołową laryngologiczną, która ma temperaturę barwową mieszczącą się w przedziale 4000-4500 K (kandeli).