Dla wielu osób choroby układu pokarmowego to nie lada problem. Co ciekawe, takie dolegliwości przydarzają się coraz większej liczbie osób. W celu ich diagnozy konieczne jest wykonanie jednego z badań endoskopowych. Mowa tu o rektoskopii. Warto zatem wiedzieć, na czym to badanie polega i jak się do niego przygotować.
Na czym polega rektoskopia?
Rektoskopia to badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta sondy endoskopu. W tym przypadku jest to rektoskop jednorazowy. Badanie rektoskopowe umożliwia kontrolę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytu i odbytnicy. Poza tym, dzięki rektoskopii możliwe jest usunięcie polipów, ciał obcych oraz hamowanie krwawienia.
Kiedy wykonywana jest rektoskopia i jak przebiega badanie?
Badanie rektoskopowe wykonywane jest w kilku przypadkach. Przede wszystkim rektoskopy to urządzenia pomoce w przypadku odczuwania przez pacjenta bólu w okolicy odbytu i podbrzusza, występowania krwawienia z odbytu, zmian rytmu wypróżnień oraz kształtu stolca, pojawienia się guzów na odbycie oraz świądu. W takich sytuacjach rektoskop jednorazowy jest najlepszym narzędziem w celu wykonania badania diagnostycznego. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i nie jest dla pacjenta bolesne. W celu jego wykonania pacjent musi przyjąć postawę kolankowo-łokciową. W pierwszej kolejności lekarz dokonuje oględzin odbytu, a następnie wykonuje badanie per rectum. Dopiero na tym etapie badania wykorzystywane są rektoskopy. Urządzenie posmarowane żelem przeciwbólowym zostaje wprowadzone przez odbyt. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć jego wnętrze.
Jak przygotować się do rektoskopii?
Do badania należy się dokładnie przygotować. Przede wszystkim pacjent musi zastosować tzw. wlewki doodbytnicze ze specjalnych preparatów, aby dokładnie oczyścić odbyt. Wlewkę zastosować należy wieczorem, dzień przed zabiegiem, a następnie na kilka godzin przed badaniem. W przygotowaniu do rektoskopii bardzo ważna jest również dieta. Na kilka dni przed rektoskopią pacjent spożywać powinien jedynie potrawy lekkostrawne. Ważne jest, aby nie spożywać produktów, które mogłyby zabarwić stolec. Na wizytę do lekarza należy udać się na czczo. Tego dnia pacjent może przyjmować jedynie płyny.