Płynoterapia jak powszechnie wiadomo jest podstawową terapią stosowaną w szpitalach na całym świecie. Roztwory i płyny infuzyjne bez wątpienia są najczęściej zlecanymi lekami, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Co warto wiedzieć o płynach infuzyjnych?
W zależności od potrzeb klinicznych poszczególnych pacjentów, doświadczony lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie. Skuteczność leczenia w dużym stopniu zależy od składu elektrolitowego oraz parametrów, które warunkują stabilność hemodynamiczną.
Warto wyraźnie zaznaczyć, że płyny infuzyjne stosuje się praktycznie w każdym obszarze leczenia. Roztwory dożylne najczęściej podaje się w celu podtrzymania wolemii, czy też przy leczeniu zaburzeń równowagi elektrolitowej.
Sposób podawania
Jak powszechnie wiadomo dostęp do układu żylnego człowieka może być poprowadzony za pomocą wielu różnorodnych urządzeń. Wybór konkretnego typu urządzeń zależy przede wszystkim od wybranej drogi podania. Wlew najczęściej wykonany jest poprzez dostęp do żył centralnych albo żył obwodowych. Na wybór najlepszej drogi wpływa nie tylko rodzaj roztworu, ale również stan pacjenta.
Wszystkie możliwe drogi posiadają tak naprawdę dedykowane rozwiązania, które oparte są o dedykowane produkty medyczne. Wspomniane produkty posiadają specjalne funkcje bezpieczeństwa, których głównym zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie nie tylko pacjentów, ale również pracowników służby zdrowia.
Jakie zastosowanie?
Płyny infuzyjne mogą być podane nie tylko tradycyjnie, ale również za pomocą specjalnych pomp automatycznych. W tym pierwszym przypadku korzysta się oczywiście z wlewu grawitacyjnego. Osoby, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa automatycznej pompy muszą wybrać nie tylko odpowiednią pompę objętościową, ale również odpowiednią strzykawkę.
Producenci oferują zautomatyzowane systemy infuzyjne, które znacząco ułatwiają podanie płynów infuzyjnych. Warto inwestować w profesjonalny sprzęt od renomowanych marek, dzięki którym można ograniczyć błędy w podawaniu leków i dawkowaniu. Dzięki specjalnym akcesoriom medycznym nie ma potrzeby podawania płynów infuzyjnych w warunkach szpitalnych. Możliwe jest prowadzenie leczenia w domu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.