Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Zastosowanie dezynfekcji medycznej

Sterylizacja medyczna jest bardzo ważna nie tylko w czasie chorób zakaźnych bądź epidemii, ale także w życiu codziennym. Regularnie stosowana dezynfekcja medyczna może ustrzec przed wieloma różnymi niepotrzebnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Dlaczego Dezynfekcja medyczna jest tak istotna?

Wiele osób myśli, że dezynfekcja polega na całkowitej eliminacji wszystkich mikroorganizmów. Nie jest to prawda, bowiem polega ona jedynie na znacznym ograniczeniu ich ilości. Celem jest ograniczenie mikroorganizmów do takiego poziomu, żeby zapewnić bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Dlatego sterylizacja medyczna niszczy przy zastosowaniu właściwego środka dezynfekującego bardzo dużo wszelakich drobnoustrojów chorobotwórczych. Mowa tutaj między innymi o bakteriach, wirusach, grzybach, a także pasożytach. Mogą one znaleźć się na skórze, w pomieszczeniach, na przedmiotach czy powierzchniach.

Czym jest sterylizacja medyczna?

Warto zaznaczyć, że w czasie dezynfekcji nie zawsze można usunąć formy przetrwalnikowe mikroorganizmów. Mowa tutaj na przykład o jajach, cystach, a także zarodnikach. Z tego powodu dezynfekcja nie zapewnia wyjałowienia, co jest wymagane na przykład w przypadku zastosowania narzędzi chirurgicznych bądź stomatologicznych. Jeśli mowa o środkach przeznaczonych do dezynfekcji medycznej, to zależą głównie od rodzaju powierzchni wymagającej zdezynfekowania. Warto wiedzieć, że inne będą zastosowane do dezynfekcji ran bądź rąk, a jeszcze inne w przypadku urządzeń, pomieszczeń oraz narzędzi.

Trzeba też wspomnieć o tym, że można wyróżnić 3 metody używane w dezynfekcji. Jest to metoda fizyczna, chemiczna, a także termiczno-chemiczna. Warto zaznaczyć, że dezynfekcja fizyczna może odbyć się przy zastosowaniu pary wodnej o temperaturze 100-105 stopni Celsjusza. Jeśli mowa natomiast o dezynfekcji chemicznej to można w tym przypadku zastosować wiele różnych substancji oraz związków chemicznych, które mają właściwości bakteriobójcze. Bardzo często stosowane są alkohole, a także związki metali ciężkich. Dzięki nim sterylizacja medyczna może być bardzo skuteczna i stać na najwyższym poziomie.