Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Higiena

Prawidłowa higiena rąk – jak i czym myć ręce?

Prawidłowa higiena rąk jest kluczem do przywrócenia stabilności zdrowia publicznego i wyciszenia pandemii. Pomimo dużej ilości chorujących, zaniedbania w temacie higieny rąk są ogromne. Niestety zdarzają się nawet wśród personelu medycznego. Jak prawidłowo zadbać o higienę rąk, aby chronić siebie i swoich najbliższych?

Jakie środków używać podczas mycia i dezynfekcji rąk?

Warto wiedzieć, że mycie i dezynfekcja rąk to dwa zupełnie różne pojęcia. Dezynfekcja polega na spryskaniu dłoni specjalnym płynem odkażającym, najczęściej na bazie alkoholu. Personel medyczny ma obowiązek dezynfekcji rąk przed i po wizycie każdego pacjenta. Nie oznacza to jednak, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie medyków. O dezynfekcję rąk powinien dbać każdy z nas przed i po wejściu do wszystkich obiektów publicznych.

Mycie rąk jest z kolei procesem, który trwa około pół minuty. Do prawidłowego umycia rąk konieczne będzie, oprócz wody, odpowiedni środek myjąc. Wybór najczęściej pada na mydło antybakteryjne, dzięki któremu pozywamy się z naszych rąk chorobotwórczych patogenów.

Jak prawidłowo myć ręce?

Choć mycie rąk to z pozoru dziecinnie prosta czynność, wielu z nas popełnia podczas jej wykonywania masę błędów. W każdej publicznej toalecie powinna znajdować jest jasna i przejrzysta instrukcja dotycząca prawidłowego mycia rąk.

Myjąc ręce powinniśmy pamiętać o dokładnym rozprowadzenie środka dezynfekującego na grzbietach dłoni, na ich wewnętrznej stronie oraz pomiędzy palcami. Po zmyciu środka czyszczącego z rąk, należy osuszyć je papierowym ręcznikiem. Ręczniki wielokrotnego użytku są absolutnie niedopuszczalne.

Higiena rąk – czym skutkuje jej zaniedbanie?

Choć każda dorosła osoba zdaje sobie sprawę z tego, że higiena rąk ma kluczowe znaczenie dla zdrowia własnego i osób z naszego otoczenia, nie każdy stosuje się do ogólnych wytycznych.

Konsekwencje nieprzestrzegania zasad higieny mogą być tragiczne w skutkach. Profilaktyka i higiena to absolutne podstawy do zachowania zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.