Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Dieta

Czy podwyższony cholesterol może być nazywany chorobą cywilizacyjną?

W obecnych czasach bardzo dużo osób zarówno starszych, jak i młodszych ma podwyższony cholesterol. Ma to związek przede wszystkim z mocno przetworzonym jedzeniem, które można spotkać w sieciach fastfoodowych oraz z bardzo tłustymi posiłkami, które spożywa się w ciągu dnia.

Czy podwyższony cholesterol może być nazywany chorobą cywilizacyjną XXI w.?

Niestety hipercholesterolemia, czyli długotrwałe stężenie cholesterolu LDL, inaczej mówiąc cholesterolu niebezpiecznego dla zdrowia jest bardzo powszechna. Zgodnie z badaniami, które są przeprowadzane wśród lekarzy co druga osoba jest na nią narażona. Pomimo tego choroba ta nie jest wykrywana we wczesnym stadium, zazwyczaj dopiero w momencie pojawienia się pierwszego incydentu sercowo-naczyniowego, takiego jak udar mózgu czy zawał serca.

Dlatego właśnie podwyższony cholesterol może być nazywany w obecnych czasach chorobą cywilizacyjną, ponieważ dosięga naprawdę bardzo dużą liczbę osób, zarówno starszych jak i młodszych.

A więc jak walczyć z podwyższonym cholesterolem? Jaka dieta na cholesterol?

Przede wszystkim należy zredukować masę ciała, jeżeli ma się nadwagę lub otyłość, ponieważ choroby te idą w parze z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Należy postawić również na wzmożoną aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. Lecz jaka dieta będzie odpowiednia?

Dieta na cholesterol powinna polegać przede wszystkim na zmniejszeniu ilości spożywanych tłuszczów nasyconych (złych), które są produktami odzwierzęcymi, jak na przykład smalec czy masło, na korzyść tłuszczów nienasyconych (dobrych), takich jak oleje roślinne czy tłuste ryby morskie.