Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Jaka powinna być nić chirurgiczna?

Nić chirurgiczna służy do łączenia wewnętrznych oraz zewnętrznych tkanek ciała, które uległy celowemu rozcięciu w trakcie operacji chirurgicznej. Jest ona używana także do zszywania ran powstałych na skutek nieszczęśliwego wypadku. Istnieje wiele rodzajów nici szwowych, aby każda z nich mogła skutecznie zszyć rozcięte miejsce.

Jakie są rodzaje nici chirurgicznych?

Nici chirurgiczne mogą różnić się od siebie średnicą (grubością), włóknistością oraz rodzajem surowca, z jakiego zostały wykonane. Wśród nich znajdziemy takie nici, które są idealne do szycia wewnętrznego, gdyż są wchłanialne, czyli rozpuszczalne, a także takie, które wykorzystuje się wyłącznie do zszycia rozciętej skóry.

Te drugie nici, jeżeli są nierozpuszczalne, należy zdjąć w czasie, gdy skóra w miejscu rozcięcia zrośnie się i brak już obaw na jej samoistne rozerwanie. Obecnie szwy zewnętrzne są koloru niebieskiego. Dzięki temu dokładnie je widać i łatwiej je podważyć, rozciąć i wyciągnąć ze skóry.

Jaką nić na szwy wybrać?

Wybierając odpowiedni rodzaj nici do szycia tkanek, należy wziąć pod uwagę to, czy ich grubość będzie na tyle odpowiednia, aby zszyte tkanki nie uległy rozcięciu podczas wiązania supełka. Dzięki temu, że Nić chirurgiczna sklep oferuje w każdym jej rodzaju, możemy dobrać idealnie taką, która najlepiej zda egzamin przy danym zabiegu chirurgicznym.

Na przykład inną nić wybierzemy do zszywania łuku brwiowego, a inną do zszywania dziąseł po wypełnieniu okostnej. Do zszywania rany na skórze brzucha również wykorzystamy inną oraz zupełnie inną wybierzemy do zszywania tkanek wewnętrznych np. ścianek jelit, żołądka itp.

Jak długo rozpuszczają się chirurgiczne nici?

Wewnętrzne nici rozpuszczają się w okresie około 3 miesięcy. Natomiast zewnętrzne na ogół około 3 tygodni. Niektóre z nici zewnętrznych wchłaniają się tylko częściowo i głównie ten ich odcinek, który znalazł się pod skórą. Gdy część pod skórą się rozpuści, automatycznie nici przestaną trzymać złączoną skórę.

Jeżeli proces łączenia się tkanek przebiega prawidłowo, poluzowane nici nie zagrażają rozejściu się rany. Pozostałe części nici, które wystawały na zewnątrz, odpadną same w trakcie kąpieli lub zakładania ubrania poprzez otarcie się tkaniny o szew. Mogą też one odpaść podczas przemywania rany gazikiem, uczepiając się siateczki opatrunku.

Nici, które nie ulegają rozpuszczeniu, należy przeciąć nożyczkami wówczas, gdy rana w skórze zostanie trwale zrośnięta. Nigdy nie są one używane do zszywania wewnętrznego. Bez względu na rodzaj użytych szwów, musimy mieć świadomość, że powinny one być sterylne. Niekiedy są powlekane specjalnymi środkami farmakologicznymi nieantybiotykowymi.