Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Czym jest Doppler kończyn dolnych?

Wiele osób ma problemy z krążeniem, dlatego konieczne staje się przeprowadzanie odpowiednich badań w celu postawienia diagnozy, czyli znalezienia źródła problemu. Następnie wdraża się odpowiednią terapię, która ma na celu złagodzenie objawów, przeciwdziałanie rozwojowi schorzenia lub jego postępowi. W przypadku problemów z żyłami kończyn dolnych wykonuje się przede wszystkim USG Doppler.

W jaki sposób przebiega Doppler żył kończyn dolnych?

USG żył kończyn dolnych jest nieinwazyjnym badaniem, które przeprowadza się w różnych pozycjach, można wykonywać przykładowo podczas leżenia, stania lub siedzenia. Wykorzystuje się w tym celu ultrasonograf, czyli specjalny sprzęt pozwalający nas obrazowanie nawet najmniejszych żył i tętnic. Konieczne jest oczywiście odsłonięcie ciała, po czym nałożenie na skórę specjalnego żelu ułatwiającego przewodzenie ultradźwięków i poruszanie głowicą po badanym obszarze. Należy od razu zaznaczyć, że preparat pozostaje całkowicie neutralny dla organizmu, nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, więc nic nie przenika do krwiobiegu.

USG Dopplera jest badaniem, które przebiega bardzo szybko, wystarczy zaledwie kilkanaście minut. Możliwe staje się zobrazowanie tego, jak wyglądają naczynia krwionośne, wraz z przepływającą przez nie krwią, słychać nawet dobiegające odgłosy, co pozwala wykryć najróżniejsze nieprawidłowości. Wszystko wyświetla się na ekranie, więc lekarz może na bieżąco monitorować żyły i tętnice. Na koniec uzyskuje się wydruk, na którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować do USG Doppler żył?

W przypadku badania ultrasonograficznego nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania, a po jego wykonaniu możliwe staje się powrócenie od razu do normalnego funkcjonowania, wykonywania swoich codziennych czynności. Nie ma żadnych wytycznych odnośnie spożywania pokarmu ani prowadzenia auta, to samo dotyczy wypijania napojów. Wymaga się jednak przyniesienia dokumentu, który potwierdzi tożsamość osoby badanej, czyli przykładowo ważnego dowodu osobistego.

Powinno się także zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań naczyń krwionośnych, oczywiście jeśli ktoś ma, to samo dotyczy karty informacyjnej z przebiegu leczenia, wypisów szpitalnych. Jeżeli ktoś chce wykonać USG dokończeń dolnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musi okazać skierowanie lekarskie. Oczywiście zawsze można zrobić badanie ultrasonograficzne we własnym zakresie, czyli prywatnie, co oczywiście wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Ceny są zróżnicowane w poszczególnych laboratoriach diagnostycznych, wahają się między 100 a 300 zł.