Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Jak wyglądają hemoroidy oraz co je wywołuje?

Pomimo potężnego rozwoju medycyny, wciąż istnieją tematy tabu. Nadal wielu ludzi wstydzi się swoich dolegliwości, przez co albo o nich nie rozmawiają, albo bagatelizują. Niestety nadmierne odwlekanie konsultacji z lekarzem często przynieść może opłakane skutki, również w schorzeniach teoretycznie niegroźnych jak hemoroidy.

Różnica pomiędzy hemoroidami zewnętrznymi a wewnętrznymi?

Hemoroidy to nic innego jak dokuczliwe guzki zlokalizowane w okolicy odbytu. Inaczej określane są mianem żylaków odbytu, co związane jest z procesem ich powstawania. Jednakże pamiętać należy, iż choroba hemoroidalna to w rzeczywistości przerost istniejących cały czas hemoroidów, które są po prostu fizjologiczną częścią odbytu.

O wiele prościej zauważyć hemoroidy zewnętrzne aniżeli wewnętrze, chociaż oba rodzaje dają nieprzyjemne objawy swojej nadmiernej obecności. Niemniej jednak, jak sama nazwa wskazuje, żylaki wewnętrzne zlokalizowane są wewnątrz odbytu, zaś zewnętrze na zewnątrz. Zdarzają się również sytuacje, kiedy żylaki wewnętrzne wypadają, przez co mylone są z hemoroidami zewnętrznymi.

Przyczyny i objawy hemoroidów

Mówiąc o przyczynach przerostu hemoroidów, należy pamiętać, że są one mocno zróżnicowane. Żylaki odbytu mogą zostać bowiem wywołane zarówno z przyczyn niezależnych, czyli genetycznych lub w wyniku uciskania przerastającej w trakcie ciąży macicy i jej ucisku na poszczególne partie ciała. Jednakże są przyczyny, którym można zapobiegać. Chodzi przede wszystkim o właściwą aktywność fizyczną czy odpowiednie dźwiganie i przenoszenie ciężarów.

W pewnym stopniu wpływ można mieć również na biegunki bądź zaparcia. Są one jedną z najczęstszych przyczyn hemoroidów. Jednakże często wystarczy zmienić sposób odżywiania, dbając jednocześnie, aby pokarmy były treściwe oraz bogate w błonnik, witaminy i minerały.

Objawy hemoroidów są niestety nieprzyjemne i nastręczają wiele niedogodności. Zdarza się, że guzki krwawią, czasem nawet w dosyć pokaźny sposób. Jednakże najczęściej hemoroidy zewnętrzne objawiają się bólem w okolicach odbytu, swędzeniem oraz pieczeniem. Każdy z objawów, a także nawet samodzielne wyczucie przerośniętych hemoroidów najlepiej skonsultować z lekarzem. Bez wątpienia zaleci on bezpieczną i przede wszystkim skuteczną kurację, nie zapominając o tym o właściwej procedurze diagnozowania.