Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Czym jest embolizacja? Co trzeba o niej wiedzieć?

Embolizacja to procedura medyczna, która polega na celowym zamknięciu lub zablokowaniu naczynia krwionośnego za pomocą specjalnego materiału zwanego “embolem”. Procedura jest stosowana po to, by zatrzymać lub ograniczyć przepływ krwi przez określone naczynia, co jest wskazane w przypadku niektórych schorzeń. Co trzeba wiedzieć na temat embolizacji? Jak wygląda jej przeprowadzenie?

Jak przeprowadza się embolizację?

Zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę. Oznacza to najczęściej radiologa interwencyjnego. Jego zadaniem jest wstrzyknięcie wspomnianego wcześniej embolu w taki sposób, by zablokować przepływ krwi i zamknąć naczynie. To z kolei powoduje, że krew nie dociera do określonego obszaru, co może powodować zatrzymanie krwawienia lub w przypadku nowotworów – zmniejszenie ich na skutek odcięcia dopływu krwi, co powoduje obumarcie zmiany.

Różne typy embolizacji

Przede wszystkim należy podkreślić, że istnieją różne typy embolizacji. Stosuje się je zależne od celu i obszaru ciała, w którym jest przeprowadzana. Wyróżniamy:
– Embolizację wewnątrznaczyniową – wykorzystywana jest w celu zatrzymania krwawienia lub ograniczenia przepływu krwi do guza nowotworowego lub innego patologicznego obszaru wewnętrznego ciała.
– Embolizację tętniczą – wykorzystuje się ją w leczeniu schorzeń tętnic, np. tętniaków w mózgu czy tętniaka aorty.
– Embolizację żylną – stosuje się ją w leczeniu żylaków kończyn dolnych.Zdarzają się też embolizacje innego typu, choć są one rzadko spotykane, a zasada ich przeprowadzania jest analogiczna jak w przypadku wymienionych już rodzajów.

Czy embolizacja jest bezpieczna?

Embolizacja jest uznawana za technikę dość bezpieczną i bardzo skuteczną. Trzeba jednak pamiętać, że do jej przeprowadzenia należy najpierw dokładnie zdiagnozować pacjenta i zakwalifikować go do leczenia przy pomocy tej metody. Pacjent musi też zostać odpowiednio przygotowany do zabiegu tak, by mógł znieść go jak najlepiej. Trzeba podkreślić, że jest to metoda niechirurgiczna, co oznacza, że nie tylko jest bezpieczna, ale także nie wymaga długiej rekonwalescencji. Do jej przeprowadzenia nie jest konieczne znieczulenie ogólne. Wystarczy miejscowe, więc pacjent przez cały czas jest świadomy i przytomny. Brak cięcia skalpelem oznacza brak blizny i rehabilitacji. Sam zabieg trwa od 1 do 2 godzin, a pobyt w szpitalu zwykle nie trwa dłużej niż dwie doby. Tym samym już po kilku dniach pacjent może powrócić do swojego codziennego życia bez odczuwania jakichkolwiek dolegliwości związanych z przejściem zabiegu.