Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Czystek – roślina o niezwykłych właściwościach, która pomaga na wszystko

Czystek leczniczy cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród osób mieszkających w dużych miastach. Przypisuje się mu działanie prozdrowotne i oczyszczające. Czy rzeczywiście czystek jest ziołem, które leczy tak wiele chorób i czy każdy może go stosować?

Czystek właściwości – jakie korzyści przynosi stosowanie czystka?

Liście czystka wykorzystuje się w ziołolecznictwie już od starożytności. Tę niewielką, aromatyczną roślinę wykorzystywali już antyczni Grecy. Sekretem dobroczynnego działania tego zioła są przeciwutleniacze (polifenole). Ta niepozorna roślinka zawiera ich więcej niż czerwone wino.

Najbardziej docenianą z jego właściwości jest neutralizowanie wolnych rodników, co chroni przed nowotworami. Regularne picie naparu z czystka obniża ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu we krwi. Czystek hamuje też rozwój stanów zapalnych, zwalcza drobnoustroje i grzyby. W okresie grypowym też warto sięgnąć po czystek właściwości jego to także wzmacnianie układu odpornościowego organizmu. Bardzo docenione jest przez osoby spożywające czystek działanie antyalergicznie (hamuje uwalnianie histaminy) oraz redukcja zmian skórnych.

Na jakie choroby pomaga czystek i kiedy warto go pić?

Czystek warto spożywać codziennie w formie herbatki lub kapsułki nawet w przypadku osób zdrowych, ponieważ ma doskonałe działanie profilaktyczne. Szczególnie zalecany jest w przypadku niektórych chorób. Stosowany podczas przeziębienia czy grypy czystek łagodzi objawy. Działanie czystka docenią osoby cierpiące na choroby układu krążenia i mające podwyższony poziom cholesterolu. Po czystek chętnie sięgają alergicy oraz osoby cierpiące na boreliozę. Roślina oczyszcza organizm ze wszystkich szkodliwych substancji. Nic dziwnego, że herbatki czy kapsułki z czystka cieszą się popularnością zwłaszcza wśród palaczy i mieszkańców dużych miast.

Czystek przeciwwskazania – czy każdy może go stosować?

Przed zakupem herbatki lub kapsułek ziołowych wiele osób pyta, czy na pewno nie zaszkodzą. Jeśli chodzi o czystek przeciwwskazania do jego stosowania nie występują. Można całkiem bezpiecznie zażywać go w formie naparu i herbaty. Warto jednak pamiętać, że jest on suplementem diety, a nie lekiem. Można go stosować jako uzupełnienie terapii lekowej, ale nie zastąpi on leku. Warto pamiętać, że choć wspomaga on leczenie, nie wyleczy groźnego nowotworu czy zapalenia płuc.