Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Endometrioza – bolesna kobieca choroba

Nietypowe choroby w życiu każdego człowieka powodują obawę i nieprzyjemny stres.
Tak dzieje się w przypadku, gdy młoda kobieta słyszy w ustach lekarza słowo “endometrioza”. Po takiej diagnozie dzięki dzisiejszym możliwością siada przed komputerem i wyszukuje różne frazy na ten temat “endometrioza co to?”, “endometrioza objawy”, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Choroba kobieca

Wiele kobiet w wieku rozrodczym dowiaduje się o swoim nieprzyjemnym schorzeniu. Nie rzadko powoduje to ogromy stres, łzy oraz zakłopotanie.

Konsekwencje późnego rozpoznania tej dolegliwości prowadzi do wielu dysfunkcji organizmu takich jak niedrożność jelit, zaburzenie ich motoryki czy niedrożność jajowodów. Jednak najgorszym powikłaniem dla każdej kobiety okazuje się zmniejszenie płodności. Według przeprowadzonych badań płodność kobiet, u których zdiagnozowano endometriozę jest aż 10 razy mniejsza niż u zupełnie zdrowej kobiety w wieku rozrodczym.

W skutek dużego zaniedbania może wystąpić bezpośrednie zagrożenie życia. Niestety kobieta może zostać zmuszona do usunięcia jajników i jajowodów a nawet do wykonania całkowitej histerektomii.

Endometrioza co to?

Znając powikłania jakie mogą pojawić się w związku z tą kobiecą dolegliwością warto zapoznać się z chorobą.

Na chwilę obecną nie poznano jeszcze głównej przyczyny jej powstawania. Według jednej z teorii komórki endometrium przedostają się wraz z krwią miesiączkową w kierunku odwrotnym niż u zdrowej kobiety. W związku, z czym komórki te nie zostają wydalone, a “osiedlają” się na różnych organach takich jak jajniki, otrzewna, jelita. Zjawisko to nazwane zostało wędrującą śluzówką macicy.

Wpływ na to zjawisko mogą mieć uwarunkowania genetyczne lub czynniki środowiskowe, udowodniono to aż w 50% przypadków.

Endometrioza objawy

Jednym z najbardziej znanych objawów tego schorzenia jak i najbardziej nieprzyjemnym jest ból. Pojawia się on regularnie, kobiety lokalizują go w pachwinach, dole brzucha, a czasami nawet w okolicach odbytu. Jak już wspomniano, objaw ten jest bardzo nieprzyjemny, pojawia się i znika wraz z menstruacją lub tuż przed nią. Miesiączki są bardzo obfite oraz długie, co może powodować dyskomfort.

Kobiety, u których wykryto endometriozę uskarżają się również na bóle podczas stosunków seksulanych, śladowe ilości krwi w moczu i kale oraz plamienia międzymiesiączkowe. Kiedy endometrium przedostanie się do jelit lub pęcherza moczowego mogą pojawić się problemy podczas wypróżniania.

Objawy endometriozy są bardzo trudne do zdiagnozowania, ponieważ dają one różne symptomy o różnym nasileniu.