Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne. Wpływa na nie nasz styl życia, dieta czy aktywność fizyczna. Profilaktyczne badania przesiewowe, okresowa kontrola, to coś o czym mówi się coraz więcej. Osoby, które dużo przebywają na słońcu lub mają skłonność do pieprzyków i znamion powinny również wprowadzić do swojego profilaktycznego kalendarza wizytę u dermatologa.

Czym jest dermatoskopia?

Lekarz dermatolog ocenia zmiany skórne podczas dermatoskopii – badania wykonywanego przy użyciu dermatoskopu, czyli narzędzia będącego połączeniem lupy i źródła światła. Badanie polega na przyłożeniu go do skóry, często z zastosowaniem specjalnego olejku immersyjnego. Zaletą tej metody jest jej nieinwazyjność. Dokładna analiza kształtu i koloru zmiany skórnej to pierwszy etap procesu diagnostycznego, pozwala na wstępne różnicowanie czerniaka złośliwego od innych jednostek chorobowych.

Na podstawie badania dermatoskopowego określa się wskaźnik dermatoskopowy TDS, który służy do oceny, czy oglądana zmiana jest podejrzana i czy należy szybko ją wyciąć. Im bardziej nieregularne są kształt, barwa i struktura zmiany, tym wyższy wskaźnik TDS. Nowoczesne dermatoskopy dają wyraźny obraz, ułatwiający interpretację.

Dermatoskopy

Rozwój technologii powoduje, że dermatoskopy mają coraz więcej dodatkowych funkcji. Najważniejsze oczywiście jest szkło lupy, jej optyka i korekcja dioptrażu, wpływające na ostrość obrazu. Producenci oferują dermatoskopy o różnym zasięgu pola widzenia. Ważny jest również system diod stosowany w urządzeniach oraz regulacja natężenia światła.

Dodatkowe kwestie istotne w codziennym użytkowaniu to łatwość dezynfekcji urządzenia, komfort uchwytu czy etui do przechowywania i ochrony szkła.

Nowoczesne dermatoskopy zamiast baterii mają gniazda do ładowania, również kablem USB. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość połączenia dermatoskopu z telefonem komórkowym, dzięki czemu możemy zapisać zdjęcie diagnozowanych zmian skórnych i zachować je do dalszej analizy, lub dołączyć do dokumentacji medycznej. Dzięki odpowiedniemu doświetleniu i powiększeniu, będą to zdjęcia dużo lepszej jakości niż te, które możemy wykonać zwykłym aparatem fotograficznym.

Badanie dermatoskopowe jest łatwym sposobem na to, by na bieżąco kontrolować stan swojej skóry. Warto przynajmniej raz w roku wybrać się na taką kontrolę do lekarza dermatologa.