Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Dezynfekcja i sterylizacja – jakie różnice?

Dezynfekcja i sterylizacja są to terminy bardzo często mylone ze sobą. Dzięki kilku naszym wskazówkom dowiedzą się Państwo, na czym w rzeczywistości polega dezynfekcja i sterylizacja.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja medyczna to po prostu usuwanie bakterii, wirusów i grzybów. Za pomocą specjalnych płynów dezynfekujących bez problemu można usunąć groźne wirusy typu BCV, HBV, czy HIV.

Dezynfekcja medyczna może odbyć się nie tylko powierzchownie. Skorzystać można również z dobrodziejstwa specjalnych kąpieli i ultradźwięków. To właśnie dzięki dezynfekcji kąpielowej i ultradźwiękowej, można bardzo szybko usunąć niebezpieczne drobnoustroje z narzędzi medycznych. Przy dezynfekcji korzysta się z pomocy specjalnych wanienek z przykrywką. Dostępne są również certyfikowane myjki ultradźwiękowe.

Dezynfekuje się nie tylko pilniki, pęsety, cążki i nożyczki, ale również frezy i szczypce. Jeżeli istnieje taka możliwość to narzędzia medyczne należy zdezynfekować zaraz po zabiegu.

Co to jest sterylizacja?

Opisane powyżej narzędzia medyczne poddawane są również sterylizacji. Ma to miejsce zazwyczaj wtedy, gdy narzędzia mają bezpośredni kontakt z krwią lub wydzieliną ropną. W medycynie sterylizacja najczęściej odbywa się za pomocą gorącego powietrza albo za pomocą pary. Wynika to oczywiście z tego, że to właśnie w wysokich temperaturą skutecznie niszczone są bakterie. Dzięki sterylizacji medycznej, można pozbyć się drobnoustrojów, które nie zostały usunięte po dokonaniu dezynfekcji.

Sterylizacja medyczna za pomocą pary wodnej odbywa się z wykorzystaniem autoklaw. Są to dość drogie urządzenia medyczne, które wykorzystywane są nie tylko w szpitalach, ale również w gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych. Wszystkie narzędzia, które poddawane są sterylizacji, w pierwszej kolejności muszą przejść cały proces dezynfekcji. Tylko wtedy będziemy mieć 100% pewność, że narzędzia medyczne nie będą się spalać i ograniczy się ich rdzewienie.

Podsumowując sterylizacja medyczna to nic innego jak wszelkie działania, które mają na celu zapewnienie 100% czystości mikrobiologicznej sprzętu wykorzystywanego na co dzień podczas leczenia i diagnostyki. Tylko sterylne narzędzia są w stanie zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i samych lekarzy.