Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Owrzodzenia podudzi – jak z tym walczyć?

Owrzodzenia podudzi to rany, które pojawiają się na skórze w obrębie nogi od kolana do kostek. Czasem przybierają postać niewielkich ran, a czasem osiągają bardzo duże rozmiary. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania, a także – w jaki sposób je leczyć i pielęgnować.

Owrzodzenie podudzia – jak wygląda?

Owrzodzenia żylne podudzi powstają zazwyczaj na skutek niewydolności układu żył głębokich. Są bardzo trudne w leczeniu, a częstotliwość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem – szacuje się, że u osób powyżej 70 roku życia wrzody na podudziach występują u nawet 12% z nich.

Owrzodzenie podudzia zazwyczaj pojawia się na przedniej oraz po wewnętrznej stronie podudzi – najczęściej w okolicy kostek lub nieco wyżej. Owrzodzenia powstają samoistnie bądź też są skutkiem wcześniejszych urazów. Często zlewają się w większe obszary i niestety są dość podatne na zakażenia bakteryjne, które pojawiają się nawet w 85% przypadków.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że owrzodzenia podudzi są bardzo poważną dolegliwością choćby z tego względu, że jeśli przez dłuższy czas nie są poddawane leczeniu, na ich miejscu mogą rozwijać się złośliwe zmiany nowotworowe, takie jak choćby rak kolczystokomórkowy.

Otwarte rany na nogach leczenie

Osoby, u których pojawiły się owrzodzenia podudzi, bezwzględnie powinny odbyć wizytę u lekarza. Bardzo ważne jest wykonanie dodatkowej diagnostyki, która oceni układy żylne kończyn dolnych. Lekarz skupi się także na wykluczeniu innych możliwych przyczyn pojawienia się wrzodów na nogach. Diagnostyka polega zazwyczaj na wykonaniu badania USG przy pomocy kolorowego dopplera – dzięki niemu można rzetelnie ocenić budowę oraz funkcjonalność żył kończyn dolnych.

Samo leczenie owrzodzeń podudzi polega na stosowaniu opasek uciskowych, które mają za zadanie poprawę krążenia krwi w kończynach. Leczenie często polega także na interwencji chirurgicznej bądź też farmakologicznej. Bardzo ważne jest oczyszczanie rany. W zaawansowanych przypadkach owrzodzeń zalecane może być ich wycięcie z jednoczesnym przeszczepem skóry z innego miejsca ciała.

Przy leczeniu owrzodzenia podudzi bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę rany – kluczowe są częste zmiany opatrunków, a także stosowanie substancji antyseptycznych.