Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Dezynfekcja i sterylizacja w domu

Utrzymywanie w czystości wszystkich pomieszczeń domu lub mieszkania to coś, o co powinniśmy dbać codziennie. Przebywanie w czystych pomieszczeniach jest bowiem dużo bardziej komfortowe i zdrowsze dla człowieka. Czy jednak konieczna jest dezynfekcja i sterylizacja? Wiele osób powiedziałoby, ze nie, że dezynfekcja sterylizacja to duża przesada. W wielu przypadkach tak rzeczywiście jest, w każdym domu są jednak miejsca i przedmioty, które warto dezynfekować, wręcz sterylizować

Nie musi to być sterylizacja medyczna

Oczywiście nikt w domu nie wymaga takich działań jak sterylizacja medyczna, dom bowiem nie jest salą operacyjną tylko miejscem, w którym przebywamy. Dezynfekcja – na przykład w kuchni i łazience – często jest wskazana. Dezynfekcja i sterylizacja takich pomieszczeń nie jest bardzo trudna. Wystarczy przy sprzątaniu używać dobrych środków dezynfekcyjnych. Dezynfekcja sterylizacja niektórych domowych przedmiotów może polegać po prostu na ich wyparzaniu. Tak warto robić choćby z wieloma przedmiotami, które mają kontakt z żywnością. Przykładem są tu choćby deski do krojenia. Wyparzenie ich w gorącej wodzie warto wykonywać regularnie. Dzięki temu unika się rozwoju na ich powierzchni grzybów i bakterii, których oczywiście nie widać, a mogą wraz z pokarmem trafiać do naszego przewodu pokarmowego.

Przesadna dezynfekcja nie jest wskazana

Oczywiście nie należy dopuszczać do brudu w pomieszczeniach, w których przebywamy, jednak przestana sterylizacja i dezynfekcja również jest złym kierunkiem działania. W takim przypadku bowiem organizm nie ma kontaktu z czynnikami chorobotwórczymi, które może sam zwalczyć. Przesadna dezynfekcja i sterylizacja pozornie więc jest właściwa. Organizm jednak traci w tej sytuacji zdolność do walki z mikroorganizmami. Gdy jednak się do niego dostaną – co zawsze może się zdarzyć – trudniej mu będzie z nimi walczyć. Zawsze więc warto dbać o czystość w pomieszczeniach w których przebywamy, jednak utrzymywanie w nich sterylnej czystości może paradoksalnie przynieść więcej szkody niż pożytku.