Od czasu do czasu każdy zastanawia się, czy warto iść do psychologa. W ciągu życia pojawiają się różne, większe lub mniejsze problemy i napięcia. Jednak od razu pojawia się myśl, że być może problem jest zbyt błahy lub że nie ma sensu się nim zajmować, bo to i tak nie przyniesie rezultatu. Kiedy faktycznie warto udać się do psychologa?
Kiedy terapia jest konieczna?
Jest kilka momentów, kiedy faktycznie terapia jest koniecznością. Może bowiem nawet uratować życie, a przede wszystkim poprawić jego jakość. Psychoterapii nie można sobie odpuścić, jeśli została zalecona przez lekarza psychiatrę jako wsparcie leczenia farmakologicznego.
Może to być także główna część leczenia wielu różnych zaburzeń. Psychoterapia jest konieczna w przypadku depresji, choroby afektywnej-dwubiegunowej. Warto skorzystać z pomocy psychologicznej, kiedy pojawiają się myśli samobójcze, zauważasz nieprawidłową relację z jedzeniem, doświadczasz lęków i ataków paniki. W tych przypadkach psychoterapia jest w zasadzie jedynym sposobem na poradzenie sobie z problemami.
Decyzja o terapii
Tak naprawdę, aby iść do psychologa nie musisz mieć jednego, konkretnego i dużego problemu ani żadnego zaburzenia. Tak naprawdę z pomocy psychologicznej może skorzystać każdy, kto czuje na przykład dyskomfort i często doświadcza złego samopoczucia. Co więcej – dla jednych to, co jest problemem, dla innych wcale nie musi nim być. Dlatego trudno wymienić listę powodów, kiedy wizyta u psychologa będzie przydatna.
Przede wszystkim warto zastanowić się, czy czujesz wsparcie i możesz liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół? Jeśli tak, to z przejściowym kiepskim nastrojem czy napięciem, możesz sobie poradzić. Jeśli nie, to nawet z “drobiazgami” warto zgłosić się do psychologa. Nie musisz od razu decydować się na terapię, czasami wystarczy kilka spotkań, by poczuć się lepiej. Tego rodzaju wsparcie oferuje na przykład psycholog w gliwicach, ale w każdym mieście znajdziesz specjalistę.
Psycholog w Gliwicach czy online?
Wiele osób zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem jest terapia online. I faktycznie, w niektórych przypadkach może naprawdę się sprawdzić. Wtedy lokalizacja gabinetu jest dowolna i z ofert psychologa z Gliwic może korzystać każdy, z każdego punku na ziemi. Ten sposób jest wygodniejszy i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony jednak ekran może tworzyć barierę, która uniemożliwia nawiązanie relacji psycholog-pacjent/klient.