W dzisiejszym świecie wszelkie zaburzenia u dzieci są diagnozowane zazwyczaj bardzo szybko. Czasami nawet niektórzy zwracają uwagę, że niektóre zaburzenia diagnozuje się wręcz na wyrost. Kiedyś mówiło się, że dziecko jest po prostu niegrzeczne. Dzisiaj diagnozuje się na przykład ADHD, a także wiele innych zaburzeń wpływających na zachowanie w życiu codziennym.
Ciało i dusza
Zaburzenia u dziecka mogą mieć charakter zarówno dotyczący ciała, jak i dotyczący bardziej sfery duchowej, psychiki. Wydaje się, że łatwiej zauważyć zaburzenia dotyczące ciała. Dziecko może wtedy skarżyć się na ból. Zaburzenia dotyczące psychiki zazwyczaj trudniej się diagnozuje u małego dziecka. Dziecko nie jest bowiem w stanie samodzielnie nazwać swoich emocji i opowiedzieć co dokładnie czuje. Czasami nawet kilku specjalistów stawia inną diagnozę. Jeden specjalista chce jeszcze przyjrzeć się dziecku i czekać, a drugi stara się już wdrożyć leczenie. Zazwyczaj rodzice są jakby na rozdrożu starając się podążać za tymi wskazaniami.
Wizyta u logopedy
Zaburzenia mowy u dzieci to najczęstszy problem, który skłania rodzica do wizyty u logopedy z dzieckiem. Logopeda nie jest to prawda lekarzem, ale jak najbardziej jest w stanie przeprowadzić diagnostykę i terapię w zaburzeniach mowy. Wizyty u takiego specjalisty mogą być dla dziecka przyjemnością. Zaburzenia mowy u dzieci to coś co może być leczone na terapii u logopedy. Ważne jednak, aby później rodzic ćwiczył zadane zadania w domu z dzieckiem. Tylko wtedy terapia będzie pełna i kompletna. Tylko wtedy będzie przynosić założone rezultaty. Bardzo ważna jest tutaj współpraca rodzica i logopedy. Rodzic nie może pozwolić sobie na krytykę osoby specjalisty. Wtedy podważy u dziecka jego autorytet i z terapii nic nie wynikie.
Kontakty z innymi dziećmi
Rodzice bardzo często zastanawiają się kiedy ich dziecko ma zacząć mówić. Oczywiście rozwój mowy jest podzielony na etapy. Nie od razu bowiem Kraków zbudowano. Jeśli dwulatek nie mówi, można poprosić o fachowe lekarskie spojrzenie. Natomiast sytuacja gdy dwulatek nie mówi jest stosunkowo częsta. Natomiast jeżeli 3 latek nie mówi, można się zaniepokoić i poszukać specjalisty. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rozwój mowy jest bardzo ważny w życiu dziecka. Jeżeli dziecko nie potrafi komunikować się z otoczeniem, bardzo mu to przeszkadza. Odsuwa go od rówieśników. Gdy 3 latek nie mówi, Zazwyczaj bardzo ciężko jest mu w przedszkolu, z innymi maluchami. Może czuć się odrzucony od grupy, ponieważ jako jeden z nielicznych, nie umie rozmawiać z otoczeniem.