Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Gdzie są stosowane szwy wchłanialne?

W ostatnich latach powszechnie stosowane są nici chirurgiczne rozpuszczalne, które można wykorzystać po zabiegach stomatologicznych oraz ginekologicznych.

Zastosowanie szwów wchłanialnych

Warto mieć na uwadze, że szwy wchłanialne są też używane w chirurgii dziecięcej. Duże znaczenie ma także materiał, z którego wyprodukowane zostały nici chirurgiczne rozpuszczalne. Właśnie od tego zależy głównie po jakim czasie szwy się rozpuszczą. W czasie porodu naturalnego chirurg zazwyczaj nacina krocze, które później trzeba zaszyć. W tym celu są wykorzystywane szwy wchłanialne, które po 2-3 tygodniach powinny samoistnie zniknąć. Jeżeli po tym czasie się nie rozpuszczą to warto udać się na kontrolę do lekarza, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Nici chirurgiczne rozpuszczalne po pewnym czasie nie mogą efektywnie podtrzymywać rany, ponieważ ulegają stopniowej resorpcji w tkankach. Dlatego szwów niewchłanialnych używa się, gdy trzeba zszyć rany, które wymagają długiego okresu podtrzymywania rany.

Rodzaje nici wchłanialnych

Nici niewchłanialne koloru niebieskiego są wykorzystywane zazwyczaj do szycia tkanek skórnych. Szwy mogą być produkowane z materiałów syntetycznych oraz naturalnych. Szwy rozpuszczalne to bez wątpienia rewolucja, ale mimo wszystko nie wyparły klasycznych nici niewchłanialnych. Nici wchłanialne są jednak gwarancją estetycznego efektu zabiegu, dlatego stosuje się je w medycynie estetycznej. Po zabiegu należy również pamiętać, żeby przestrzegać zaleceń lekarza. W innym wypadku szwy mogą ulec uszkodzeniu i wszystko trzeba będzie powtórzyć. Szwy rozpuszczalne mogą być dopasowane do osobistych potrzeb, ponieważ są dostępne w różnej długości oraz grubości. W chirurgii urazowo-ortopedycznej wykorzystuje się zazwyczaj nici stalowe, które cechują się dużą wytrzymałością na zginanie. Jest to niezwykle ważne w czasie pooperacyjnej rehabilitacji pacjenta. Na szybkość rozpadu szwu ma także wpływ stan zdrowia pacjenta. Najdłużej rozpuszczają się nici monofilamentowe, które znikają dopiero po 200-210 dniach. Nici rozpuszczalne są przeważnie syntetyczne.