Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Jakie są rodzaje nici wchłanialnych?

Nowoczesne szwy wchłanialne zazwyczaj wykorzystywane są do zespoleń chirurgicznych w tkankach, które znajdują się wewnątrz organizmu. Szwy tego typu jak sama nazwa wskazuje po zaimplementowaniu samoistnie ulega rozpadowi, gdy rana zagoi się. Szwy rozpuszczalne mają oczywiście na celu podtrzymywanie uszkodzonych tkanek do momentu ich całkowitego wyleczenia. Dzięki temu że nici ulegają absorpcji to oczywiście nie ma potrzeby ich usuwania.

Jakie są rodzaje nici wchłanialnych?

Wyróżnić można nici chirurgiczne rozpuszczalne o krótkim, średnim i długim okresie podtrzymywania tkankowego. W dużej mierze to właśnie zdolność podtrzymywania tkanek oraz czas ich wchłaniania różnicuje tak naprawdę zastosowanie poszczególnych nici wchłanialnych. Jeżeli chodzi o czas podtrzymywania tkanek to w dużym stopniu zależy on głównie od materiału zastosowanego do produkcji. Największym zainteresowaniem we współczesnej chirurgii cieszą się nici wykonane z materiałów syntetycznych.

Czym wyróżniają się nici o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego?

Szwy wchłanialne o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego zazwyczaj wykonane są z kwasu oliglikolowego. Syntetyczny materiał wykonany z homopolimeru kwasu glikolowego bardzo często pokrywa się stearynianem wapnia i kaprolaktonem. Polimery tego typu wykorzystywane są również w zwykłych niciach PGA. Jedyna różnica polega na tym, że producenci obniżają masę cząsteczkową, dzięki czemu możliwe jest zdecydowanie szybsze wchłanianie. Nici chirurgiczne rozpuszczalne o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego przez pierwszy tydzień zachowują 40% początkowego napięcia. Po tym okresie podtrzymywanie tkankowe zapewnione jest jeszcze przez około 12 dni. Całkowite wchłonięcie szwów następuje po około 42 dniach.

Dlaczego warto?

Szwy rozpuszczalne wyróżniają się bardzo szybką absorpcją, dlatego też nie ma potrzeby zdejmowania szwu. Ponowny zabieg bardzo często wiąże się z niepotrzebnym bólem i traumom pacjentów. Szwy tego typu bardzo często wykorzystywane są w stomatologii, czy też w wymagającej chirurgii dziecięcej. Doświadczeni chirurdzy wykorzystują szwy o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego do szycia ran skóry, czy też do zamykania nacięcia krocza.