Rodzaj rękawiczek używanych w medycynie podyktowany jest charakterem wykonywanej czynności. W zależności od tego, czy jest to proste badanie w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, czy skomplikowana operacja na otwartym sercu, wybór pada na jeden z trzech materiałów: lateks, nitryl lub winyl.
Jak dobrze wybrać rękawice?
Każde z wymienionych tworzyw charakteryzuje się innym stopniem elastyczności, wytrzymałości i odporności na czynniki mikrobiologiczne. Lateks jest rozciągliwy, cienki, ale uczula. Rękawiczki nitrylowe są mniej rozciągliwe, równie cienkie i nie uczulają. Rękawice wykonane z winylu rozciągają się najmniej, ale stanowią ochronę nie tylko przed drobnoustrojami, lecz również przed tłuszczem.W sytuacjach wysokiego ryzyka, kiedy możliwy jest kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi pacjenta lub kiedy wiadomo, że cierpi on na zaraźliwą chorobę, zalecane jest używanie rękawiczek nitrylowych lub lateksowych. Do rutynowych badań i nieskomplikowanych zabiegów najczęściej używa się rękawiczek wykonanych z lateksu bądź winylu.
Rękawice pudrowe – czy to dobry wybór?
Niewątpliwą zaletą rękawiczek pokrytych od środka pudrem jest łatwość ich zakładania, ponieważ nie przyklejają się do dłoni. Puder to nic innego jak talk lub mączka kukurydziana. Mączka ta jest bezglutenowa i nie zawiera GMO. Dzięki temu rękawiczki zawierające taki puder mogą być wykorzystywane do przygotowywania posiłków dla osób z celiakią.Stosowanie rękawic pudrowych niesie jednak ze sobą pewne ryzyko. Puder może dostać się do ran lub do odsłoniętych tkanek, na przykład podczas zabiegu chirurgicznego. Może to powodować dłuższe gojenie się rany. Aby uniknąć tego typu powikłań oraz ograniczyć ryzyko rozwoju reakcji alergicznych, coraz częściej zaleca się stosowanie rękawiczek bezpudrowych. Specjalistyczne procesy takie jak polimeryzacja i chlorowanie umożliwiają łatwe zakładanie rękawic nawet bez dodatku pudru.
Niezależnie od tego, czy wybór padnie na rękawiczki nitrylowe, winylowe czy też lateksowe, czy będą one z dodatkiem pudru czy bez niego, bezspornie najważniejszą kwestią jest właściwe dopasowanie. Rękawice muszą dobrze przylegać do ręki zapewniając swobodę ruchów oraz nie ograniczać czucia w dłoni i na opuszkach palców. Są to dwie najważniejsze cechy tego typu ochrony pozwalające na wykonywanie precyzyjnych operacji i zabiegów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa-Anmar