Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Na co jest dziurawiec pospolity i kiedy go zbierać?

Jeżeli znasz dziurawiec i chcesz go sam pozyskiwać, musisz wiedzieć, kiedy możesz go ścinać i jak suszyć. Jego zastosowanie w medycynie jest szerokie. Możesz również na własną rękę wspomagać swój organizm i zapobiegać stanom zapalnym, pijąc napary z dziurawca. Ważne, abyś zażywał dziurawiec w dni pochmurne.

Pospolity dziurawiec kiedy zbierać – w dzień, czy w nocy?

Nocą żadnych ziół nie należy zbierać, ponieważ bardzo łatwo o pomyłkę. Dziurawiec kiedy zbierać? Oczywiście w dzień, by mieć pewność, że roślina, którą zerwaliśmy to naprawdę dziurawiec. Jest on gotowy do zbioru od czerwca do końca lata.

Gdy na dziurawcu pojawią się pierwsze kwiaty, będzie to oznaczać, że roślina nadaje się już do zbioru. Dziurawiec pospolity przycinamy dosyć wysoko. Zależy nam bowiem wyłącznie na gałązkach z liśćmi i kwiatostanach, a one są tylko w górnych partiach pędów. Poza tym dzięki takiemu zabiegowi doczekamy się jeszcze jednego zbioru, gdyż roślina zakwitnie ponownie w tym samym roku.

Pierwszego zbioru dokonujemy w czerwcu. Gdy przycięte gałązki ponownie pokryją się liśćmi i kwiatami, ponawiamy zbiór. Może on trwać do momentu, aż przestaną pojawiać się kwiatostany, a na ich miejscu znajdą się torebki nasienne. Dziurawiec zastosowanie lecznicze ma tylko w tym czasie, gdy tych torebek nasiennych jeszcze nie ma. Ścięte rośliny suszymy w miejscu przewiewnym i zacienionym.

Dziurawiec pospolity w domowej apteczce oraz na receptę

Miejsce dla dziurawca powinno znaleźć się w każdej domowej apteczce, ponieważ ma on wszechstronne działanie. W medycynie ludowej obecność nalewki z dziurawca oraz suszone zioło było obowiązkowe u każdej zielarki. Nalewka uznawana jest za swoisty lek przeciwko nowotworom wątroby i żołądka. Przyjmuje się 1 łyżkę dziennie tego specyfiku w rozcieńczeniu z połową szklanki wody lub mleka.

Zwyczajny dziurawiec zastosowanie ma również w medycynie naukowej. Jego wyciągi znajdują się w różnych mieszankach ziołowych, granulatach, pastach, i kroplach np. żołądkowych. Niektóre specyfiki można kupić bez recepty, inne zaś wydane zostaną po okazaniu recepty. Dziurawiec jest doskonałym lekiem na stany depresyjne, ale można go używać tylko wtedy, gdy nie przyjmujemy żadnych leków psychotropowych.

Pospolity dziurawiec pomaga również przy zapobieganiu oraz leczeniu gośćca stawowego, zapaleń wątroby, żółciowych dróg i moczowych (jednakże nie zaleca się dziurawca przy poważnych uszkodzeniach wątroby oraz nerek). Ponadto dziurawiec chroni błony śluzowe żołądka przed nadżerkami, niweluje wzdęcia brzucha i odprowadza nagromadzone gazy na zewnątrz. Dziurawiec leczy zapalenie gardła i dziąseł. Stosuje się go także zewnętrznie na rany, które trudno się goją i in.