Wielu mężczyzn cierpi z powodu bezpłodności. Podczas badania nasienia można wykryć przy okazji żylaki powrózka nasiennego, które aż w 40% są odpowiedzialne za niepłodność. Jakie są objawy tej dolegliwości? Jak leczy się żylaki powrózka nasiennego?
Żylaki powrózka nasiennego — przyczyny
Przypadłość ta w dużej mierze dotyczy młodych mężczyzn. Powrózek nasienny jest strukturą anatomiczną, która znajduje się w kanale pachwinowej i w mosznie. Zbudowany jest on z tętnicy jądrowej, naczyń krwionośnych, nasieniowodu, mięśni i żylnego splotu wiciowatego.
W wielu przypadkach żylaki powrózka nasiennego nie dają objawów. Często są one wykrywane podczas badania USG lub badania plemników. Przyczyną tego schorzenia jest najczęściej uszkodzenie zastawek żył jądrowych. Najczęściej występują one u mężczyzn jedynie po jednej stronie jąder i w 90% przypadków jest to lewa strona.
Czy żylaki powrózka nasiennego są wyleczalne?
Można wyróżnić trzy stopnie żylaków powrózka nasiennego. Pierwszy z nich najczęściej jest niewyczulany i niezauważalny gołym okiem. Żylaki są małe. Żylaki w drugim stopniu są większe i można je zauważyć podczas napięcia mięśni. Trzeci stopień choroby dotyczy już zaawansowanych i dużych żylaków, które są widoczne od razu.
Na pewno, jeśli pacjent odczuwa jakikolwiek ból w pachwinie lub ból jąder, to powinien od razu udać się do lekarza. Żylaki są wyleczalne i można wrócić do pełnej sprawności już w zaledwie kilkanaście dni po zabiegu. Nie wolno bagatelizować nawet drobnych dolegliwości, które powodują dyskomfort w obrębie jąder. Oczywiście także w przypadku trudności z zajściem w ciążę, warto się przebadać, czy to właśnie żylaki nie są przyczyną problemów.
Żylaki powrózka nasiennego leczenie
Najczęściej lekarz zaleca wykonanie zabiegu operacyjnego, jeśli zostaną wykryte żylaki powrózka nasiennego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Podczas operacji lekarz musi zlokalizować powiększone żyły, a następnie je podwiązuje. Cała operacja trwa zazwyczaj około 30 minut do godziny.
Po zabiegu pacjent musi zostać w szpitalu na obserwacji przez jeden lub dwa dni. Jeśli występują dolegliwości bólowe, to można robić zimne okłady. Po mniej więcej dwóch tygodniach od zabiegu można rozpocząć już współżycie.