Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Najważniejsze wskazania do wykonania badania echo serca płodu

Badanie echo serca płodu zalecane jest w okresie prenatalnym z konkretnych przyczyn. Warto się z nimi zapoznać.

Badanie echo serca płodu

Echo serca płodu to badanie USG, które koncentruje się na sercu oraz całym układzie krwionośnym dziecka. Głównym celem wykonywania tego badania jest przede wszystkim wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Dzięki uzyskaniu wyników badania możliwe będzie skuteczne zaplanowanie dalszego postępowania, a także przygotowanie się do ewentualnego dalszego leczenia.

Jak wygląda badanie?

Echo serca płodu to badanie nieinwazyjne oraz bezbolesne, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Echokardiografia przypomina tradycyjne badanie USG, które wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Echo serca najczęściej wykonuje się pomiędzy osiemnastym a dwudziestym czwartym tygodniem ciąży. Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.

Wskazania dotyczące matki

Badanie echo serca płodu wykonywane jest ze względu na konkretne wskazania, które mogą dotyczyć matki dziecka. Wskazania dotyczące matki dziecka najczęściej obejmują występowanie u kobiety różnych schorzeń. Wśród nich można wskazać na przykład cukrzycę ciążową lub choroby autoimmunologiczne. Echo serca płodu zalecane jest także w przypadku przyjmowania niektórych leków oraz występowania wad serca w najbliższej rodzinie.

Wskazania dotyczące dziecka

Zalecenia przeprowadzenia takiego badania jak echo serca mogą być także związane z dzieckiem. Echokardiografia wskazana jest przede wszystkim w sytuacjach, gdy u dziecka zauważa się pewne nieprawidłowości. Mogą to być na przykład stwierdzone wady genetyczne, obrzęk, a także występowanie zmniejszonej przezierności karkowej. Do badania echo serca płodu powinny skłonić także niekorzystne wyniki innych badań serca.