Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Czym jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia jest jednym z przykładów terapii fizykalnej. Najczęściej stosowana jest w takich chorobach jak zakrzepica żył głębokich, żylaki, obrzęki limfatyczne czy też przewlekła niewydolność żylna. Jest to metoda nieinwazyjna, której istotą jest naturalny ucisk na dane miejsce.

Na czym polega kompresjoterapia?

Poprzez wykorzystanie mocnych i uciskowych pończoch, rajstop, podkolanówek wywołuje się śródtkankowe ciśnienie hydrostatyczne. Taki wzrost owego ciśnienia sprawia, że nie tylko znacznie usprawnia się cały proces drenażu limfatycznego, ale także poprawia się mikrokrążenie układu krwionośnego. Pamiętać jednak trzeba, że aby kuracja była efektywna, należy ją stosować przez wiele dni, co jakiś czas powtarzać i stosować uciski na całej długości nóg, a nie tylko w jednym miejscu.Kompresjoterapia jest również metodą zapobiegającą postepowaniu obrzęków nóg. Dlatego z powodzeniem stosuje się ją na przykład u kobiet będących w ciąży.

Co jest przydatne w kompresjoterapii?

Najlepiej w tego typu metodzie sprawdzają się pończochy i rajstopy o różnej sile ucisku. Bardzo często wykorzystywane są również opaski uciskowe na żylaki, podkolanówki, specjalne bandaże. Oferta wyrobów uciskowych jest przeróżna, ale zawsze przed jej zakupem trzeba się skontaktować z lekarzem, który określi stopień ucisku danego produktu. Stosowane są także uciski wywoływane specjalnymi maszynami. Takie zabiegi wykonywane są w specjalistycznych gabinetach i są to tak zwane uciski pneumatyczne.

Zalety kompresjoterapii

Opaski uciskowe na żylaki czy innego rodzaju produkty uciskowe sprawiają, że kompresjoterapia jest metodą bardzo skuteczną. Dzięki niej znacznie poprawia się i usprawnia przepływ krwi przez żyły oraz udrażniają się wszelkiego rodzaju odpływy chłonne i żylne. W znacznym stopniu zmniejsza się u pacjenta dyskomfort spowodowany obrzękami i innymi zaburzeniami związanymi z układem krwionośnym.Jednak zawsze pamiętać trzeba, że aby terapia była skuteczna, należy odpowiednio do każdego pacjenta dopasować dany produkt, który będzie do jej przeprowadzenia wykorzystany. W tym celu przed zakupem określonych pończoch czy rajstop uciskowych trzeba zmierzyć odpowiednio kończynę.