Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Nici chirurgiczne – jakie jest ich znaczenie w medycynie?

Nici chirurgiczne mają ogromne znaczenie we współczesnej medycynie. Nić chirurgiczna służy bowiem do zamykania ran. Jest to ciało obce, które łączy ze sobą rozcięte tkanki. Rodzajów nici chirurgicznych jest bardzo dużo. Różnią się one właściwościami i grubościami. Właściwe nici chirurgiczne musi dobrać lekarz do konkretnej rany.

Jaki jest podstawowy podział nici chirurgicznych?

Podstawowym podziałem nici chirurgicznych jest wyróżnienie nici chirurgicznych wchłanialnych oraz niewchłanialnych. Kolejnym podziałem jest rozróżnienie nici jednowłóknowych oraz wielowłóknowych. Można także wyróżnić nici chirurgiczne naturalne i syntetyczne. Oczywiście jest to klasyfikacja podstawowa i można rozszerzyć ją dzieląc nici chirurgiczne ze względu na rodzaj tworzywa, z jakiego zostały wykonane, kolor lub grubość. Nici chirurgiczne muszą być odpowiednio dobierane do konkretnego zabiegu, gdyż muszą posiadać optymalną wytrzymałość przy minimalnej grubości. Takie zastosowanie nici chirurgicznej sprawi, iż rana szybko się zrośnie, a blizna będzie praktycznie niewidoczna.

Nić chirurgiczna – odpowiedni rodzaj i grubość ma kluczowe znaczenie

Lekarz chirurg musi zdecydować o doborze optymalnego rozmiaru i grubości nici chirurgicznej. Lekarz musi wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj zabiegu i tkanek, które nicią chirurgiczną mają zostać połączone. Dzięki temu można dobrze określić, jaki rodzaj szwu będzie w tym przypadku najlepszą opcją. Oprócz rodzaju tkanek, które mają być ze sobą złączone nicią lekarz musi określić optymalną wytrzymałość szwu, naturalną siłę tkanki, lokalizację rany oraz stopień gojenia się rany. Te wszystkie czynniki mają bowiem wpływ na to, jaki rodzaj, grubość i strukturę nici chirurgicznej zastosować. Nici wchłanialne i niewchłanialne to podstawowy podział nici chirurgicznych. Te wchłanialne są w stu procentach rozpuszczalne i nie trzeba po zabiegu usuwać ich manualnie. Wchłanialne nici wykonywane są tylko z tworzyw syntetycznych, tak by mogły się w odpowiednim czasie rozpuścić. Najczęściej ten typ nici wykorzystywany jest do łączenia tkanek wewnątrz organizmu, by mogły one rozpuścić się bez kolejnej ingerencji chirurgicznej. Nici niewchłanialne to standardowy rodzaj nici, który należy usunąć manualnie. Mogą one być produkowane z naturalnych materiałów, jak również z syntetycznych.

Nici chirurgiczne są niezastąpione w pracy lekarza chirurga. Dzięki swojemu doświadczeniu i fachowej wiedzy może on w odpowiedni sposób dobrać optymalny rodzaj i grubość nici chirurgicznej.