Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Nici chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

Wśród nici chirurgicznych odnaleźć można produkty o różnych właściwościach. Warto wiedzieć, że ich rodzaj i właściwości sprawiają zwykle, że poszczególne szwy lepiej sprawdzają się podczas odmiennych zabiegów. Każda nić chirurgiczna może okazać się odpowiednim wyborem zależnie od zastosowania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym różnią się od siebie nici chirurgiczne?

Najbardziej popularny podział pozwala rozróżnić szwy wchłanialne i niewchłanialne. Oprócz niego możliwe jest podzielenie nici na naturalne i syntetyczne oraz jedno- lub wielowłóknowe.

Wchłanialne nici cenione są przez pacjentów ze względu na to, że po ich użyciu nie trzeba poddawać się zabiegowi usuwania szwów. Ulegające biodegradacji materiały wsiąkają w powłoki ciała nie zostawiając po sobie śladu. Ze względu na to są powszechnie wykorzystywane m.in. w chirurgii plastycznej i urologii.

Chirurgiczne nici niewchłanialne są za to lepszą opcją podczas zabiegów, które wymagają długiego i pewnego działania. W przeciwieństwie do szwów rozpuszczalnych ich działanie nie słabnie z czasem. Sprawdzają się więc podczas długotrwałego gojenia i zabiegach na narządach wewnętrznych. Wykorzystuje je m.in. chirurgia sercowo-naczyniowa. Co jeszcze należy wiedzieć o niciach?

Materiał i sposób wykonania szwów

Zarówno nici naturalne, jak i syntetyczne wykonywane są z materiałów o różnych właściwościach. W pierwszej grupie odnaleźć można produkty z tkanek zwierzęcych i roślinnych. W drugiej pojawia się szereg innowacyjnych tworzyw pozwalających osiągnąć specyficzne i pożądane właściwości. Zależnie od rodzaju rany lub cięcia oraz części ciała potrzebne są szwy o innych cechach charakterystycznych. Dlatego też każdy Nić chirurgiczna sklep oferuje szereg różnych produktów.

Szwy jednowłóknowe stosowane są częściej przy zabiegach, podczas których priorytetem jest uniknięcie namnażania się drobnoustrojów. Wielowłóknowe mogą być za to bardziej wytrzymałe i łatwiejsze do zawiązania. Dzięki stałemu ulepszaniu technologii wykonania nici chirurgicznych trudno jest odnaleźć szwy lepsze i gorsze. Ich właściwości predysponują je do wykorzystania w odmiennych sytuacjach. Duży wybór pozwala dostosować materiały do indywidualnego zapotrzebowania.