Współczesne narzędzia chirurgiczne, wykonywane ze stali nierdzewnej, weszły do powszechnego użytku już na początku ubiegłego wieku. Oczywiście w tym momencie mają one mniejszy rozmiar, są prostsze w konstrukcji (mniej inwazyjne) i dzięki temu bardzie nowoczesne. Wciąż natomiast dzieli się je na kilka podstawowych grup z uwagi na ich funkcjonalność.
Narzędzia chwytające
Jak wskazuje drugi człon ich nazwy, chwytające narzędzie chirurgiczne będzie służyć głównie do chwytania. Specjalna powierzchnia, wyposażona w niewielkie nacięcia, pozwala lekarzom na złapanie delikatniejszych tkanek i twardszych tkanek, a także przytrzymywania ich w momencie, gdy trzeba je ze sobą zszyć.
Do najpopularniejszych chwytających narzędzi chirurgicznych należą kleszcze, kleszczyki, pincety oraz imadła. Imadła są stosowane wraz z igłami chirurgicznymi i właśnie dlatego potocznie nazywa się je igłotrzymaczami.
Narzędzia tnące
Drugą z tych najpopularniejszych kategorii tworzą narzędzia tnące, czyli te przeznaczone do wykonywania różnego rodzaju nacięć – czy to na skórze, czy to na innych tkankach, oczywiście miękkich. Cechuje je zróżnicowana budowa. Biorąc ją pod uwagę, narzędzia tnące można podzielić na brzuszaste oraz ostrokończaste.
Każde tnące narzędzie chirurgiczne ma też określony typ zakończenia. Część robocza, mająca kontakt z wybraną tkanką, może być zakończona ostro, tępo bądź tępo-ostro.
Narzędzia kłujące
Ich głównym celem będzie wykonywanie określonych nakłuć – przede wszystkim bezpośrednio na skórze. Kłujące narzędzia chirurgiczne mają wszechstronne zastosowania, albowiem tak samo często są wykorzystywane przy różnego rodzaju zabiegach, co w celach typowo diagnostycznych.
Z narzędzi kłujących bardzo często korzysta się teraz w gabinetach medycyny estetycznej, albowiem właśnie w tych placówkach umożliwiają one wprowadzenie wybranych substancji aktywnych bezpośrednio pod skórę.
Narzędzia przemieszczające
Ostatnią już grupę wyróżnioną z uwagi na specyficzną funkcjonalność stworzą narzędzia przemieszczające. Dzieli się je na narzędzia rozwierające oraz podnoszące.
Zdecydowanie najczęściej używanym rozwierającym narzędziem chirurgicznym będą różnego rodzaju haki. Pozwalają one na rozciąganie ran i przytrzymywanie ich w określonej pozycji, ułatwiającej wykonanie zabiegu bądź przeprowadzenie operacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.