Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Pigułki antykoncepcyjne a zakrzepica żył głębokich

Tabletki antykoncepcyjne zrewolucjonizowały świat, jednak mają także swoje skutki uboczne, z którymi muszą mierzyć się kobiety. Przeciwnicy antykoncepcji hormonalnej doustnej od lat ostrzegają, że branie pigułek może spowodować nieodwracalne uszkodzenia, jeśli chodzi o zdrowie płci pięknej.

Zabezpieczenie przed ciążą a zdrowie

Po pigułki antykoncepcyjne sięgają coraz młodsze dziewczyny. Wiek inicjacji seksualnej obniża się. Kobiety chcą świadomie zaplanować macierzyństwo, nie mogą sobie pozwolić na wpadkę. Można oczywiście korzystać z prezerwatyw, które dodatkowo chronią przed chorobami wenerycznymi, ale nie ma co ukrywać, że dla wielu osób wzięcie pigułki to rozwiązanie lepsze, bardziej praktyczne. Nie trzeba martwić się o przerwanie romantycznego nastroju, by założyć prezerwatywę. Jak można pogodzić troskę o świadome planowanie rodziny z dbaniem o swoje zdrowie w świetle doniesień o szkodliwości pigułek?

Czy pigułki antykoncepcyjne powodują zakrzepicę żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich ma wiele przyczyn. Istnieją pewne dowody, że niektóre metody antykoncepcji hormonalnej mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Antykoncepcja doustna czyli właśnie wspomniane pigułki, zawierają estrogeny i progesteron. Warto sprawdzić czy u kobiety nie występują dodatkowe czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zapalenia żył. Są to palenie tytoniu, otyłość, choroby układu krążenia. Kobiety, które biorą antykoncepcję hormonalną powinny monitorować stan swojego zdrowia i być w stałym kontakcie z lekarzem ginekologiem, który co kilka miesięcy będzie zlecał badania kontrolne.

Pilna konsultacja z lekarzem

Zapalenie żył objawy, jakie powinny skłonić kobietę do szybkiej konsultacji z medykiem to na pewno ból i zaczerwienienie w okolicy żył. Obrzęk w okolicy żył, nadwrażliwość, ciepłota, Widoczne żyły pod skórą, bolesne i opuchnięte to bardzo niepokojący sygnał. Pojawiająca się dodatkowo gorączka powinna mocno niepokoić. Lekarz powinien zlecić takie badania jak ultrasonografia Dopplera lub badanie krwi, by wykluczyć inne poważne choroby i wdrożyć leczenie. Czasami konieczna będzie hospitalizacja czyli leczenie w szpitalu, ponieważ trzeba będzie wykonać zabieg operacyjny.