Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Nici chirurgiczne inaczej szwy

Nici chirurgiczne często nazywane szwami (nić chirurgiczna wraz z igłą) są najpopularniejszym materiałem szewnym. Używane są do zespolenia tkanek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu.

Szycie ran

Praktycznie każdy zabieg chirurgiczny kończy się szyciem ran. Jest to niezbędne zarówno w wyniku przerwania ciągłości skóry, jak i zespolenia tkanek w głębszych warstwach ciała.Założenie szwów umożliwia zbliżenie do siebie tkanek co znacznie przyśpiesza gojenie oraz pozwala zabezpieczyć tkanki przed niebezpiecznymi infekcjami.W wielu przypadkach poza pozytywnym wpływem na gojenie szycie sprawia, że rana jest mniej widoczna, a jej krawędzie są regularne i estetyczne.

Rodzaje nici chirurgicznych

Nici chirurgiczne dzieli się głównie ze względu na ich budowę i trwałość. Dostępne na rynku nici do zespolenia ran można podzielić na dwie grupy: wchłanialne i niewchłanialne.Nici wchłanialne, nazywane są także rozpuszczalnymi. Kiedyś produkowano je wyłącznie z materiałów naturalnych, aktualnie są to materiały syntetyczne. Używa się ich do zespolenia tkanek wewnątrz organizmu, w tym wypadku usunięcie nici nie jest konieczne. Zapewniają podtrzymanie tkanek aż do momentu ich wyleczenia. Z czasem nici tracą swoją wytrzymałość i ulegają absorpcji. Dzieli się je na nici chirurgiczne o krótkim, średnim i długim czasie podtrzymywania tkanek.Nici niewchłanialne służą do permanentnego zespolenia tkanek. Ich zaimplementowanie wymaga usunięcia szwów lub pozostawienia ich w organizmie na zawsze. Charakteryzują się dużo większą wytrzymałością niż nici wchłanialne. Obecnie produkowane są z materiałów syntetycznych, kiedyś wytwarzano je z naturalnych materiałów, ten rodzaj nici chirurgicznych można kupić do dziś. Nici niewchłanialne dzieli się na trzy grupy- naturalne oraz syntetyczne jednowłóknowe i wielowłóknowe.

Nić chirurgiczna sklep — jaki produkt wybrać?

Wybór szwów jest bardzo duży, stąd nie łatwo wybrać jeden rodzaj. Inne materiały szewne stosuje się do zszycia drobnych ran, a inne do skomplikowanych operacji. Dużo zależy także od preferencji operatora.Poza nićmi w sklepach można zaopatrzyć się w inne materiały służące do zszycia rany takie jak plastry lub szwy metalowe. Mimo to nici chirurgiczne są najczęściej wybierane.