Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Rozpoznanie schorzeń endokrynologicznych

Odpowiednie rozpoznanie objawów wskazujących na schorzenia o podłożu endokrynologicznym, pozwala na wczesną wizytę u specjalisty i zduszenie problemu w zarodku. Warto więc znać kilka symptomów, które mogą wskazywać na zaburzenia w obrębie układu dokrewnego.

Najczęstsze symptomy

W przypadku problemów z nadmierną bądź niewystarczającą aktywnością gruczołów hormonalnych bardzo często występują zmiany skórne. Mogą one występować w postaci nagłego trądziku bądź przesuszeń fragmentów skóry. Chociaż symptom ten nie oznacza od razu nieprawidłowości w układzie hormonalnym. Warto jednak udać się do lekarza, który pozwoli określić źródło problemu. Endokrynolog Katowice pomoże w ocenie objawu i doborze odpowiedniej terapii jeśli problem będzie dotykał układu dokrewnego.

Wahania wagi to kolejny częsty objaw, który pojawia się w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dotyczy to zarówno nagłych spadków jak i wzrostów masy ciała. Problem ten może wynikać z insulinooporności lub zaburzeń w obrębie tarczycy. Poradnia endokrynologiczna Katowice to dobre miejsce do zbadania tego objawu. Jeżeli wina będzie leżała po stronie układu dokrewnego, endokrynolog katowice pomoże dobrać odpowiednie leki, które ustabilizują gospodarkę hormonalną i pozwolą pacjentowi zachować stałą wagę.

Zmienne nastroje również mogą wynikać ze zmian w układzie dokrewnym, bowiem bardzo często poziom hormonów warunkuje samopoczucie psychiczne. Szczególnie w okresie dojrzewania warto zwrócić uwagę na wahania nastrojów. Występują one dosyć często i mogą zostać zbagatelizowane. Endokrynolog dziecięcy Katowice posiada odpowiednie kompetencje, by wykluczyć bądź potwierdzić ewentualne problemy z wahaniami nastroju poprzez zmiany w gospodarce hormonalnej.

Poradnia endokrynologiczna Katowice

Wizyta u specjalisty w przypadku nałożenia się kilku takich symptomów wydaje się niezbędna. Objawy znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie, a nieleczone mogą przybierać na sile. Endokrynolog dziecięcy Katowice może pomóc najmłodszym pacjentom u których objawy te mogą być mylone z następstwami okresu dojrzewania.

Dorośli pacjenci również mogą skorzystać z porady specjalistów. W ich przypadku takie objawy jak zmiany skórne czy wahania wagi są odstępem od normy w rozwiniętym i ustabilizowanym organizmie. Najważniejsze to nie bagatelizować tego typu schorzeń, bowiem pogorszenie sytuacji może wymagać w skrajnych przypadkach interwencji operacyjnej. Wcześnie wykryte problemy natury hormonalnej można wyleczyć poprzez skuteczną terapię lekową.