Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Słyszałeś już o dezynfekcji światłem? Musisz to wiedzieć!

Chociaż o dezynfekcji światłem mówi się od niedawna, głównie z powodu koronawirusa, to nie jest to nowa technologia. Wpływ promieniowania UV na organizmy żywe jest znany od dawna.

Jak działania promieniowanie UV?

Dezynfekcja światłem opiera się na wykorzystaniu promieniowania UV, czyli fal światła o określonych długościach. Za najskuteczniejsze do walki z mikroorganizmami uznawane są fale UV-C. Ten typ promieniowania wyróżnia się wyjątkowo krótkimi falami, których długość nie przekracza 280 nm. Z tej przyczyny mogą one z łatwością wnikać w komórki. Ich przenikanie przez komórki organizmu prowadzi do szkód w DNA i RNA, czego efektem jest zatrzymanie reprodukcji patogenu.

W praktyce prowadzi to do całkowitego uśmiercenia organizmu lub do jego uszkodzenia i unieszkodliwienia. Dlatego Dezynfekcja światłem uv wymaga zachowania należytej ostrożności. Co istotne promieniowanie UV nie zostało wytworzone przez człowieka. Jest ono bardzo powszechne w naturze. W naszym przypadku światło UV wytwarzane jest przez słońce. Oznacza to, że duża ilość fal o tym spektrum każdego dnia dociera do ziemi. Także najgroźniejsze fale UV-C.

Nie stanowią one jednak aż tak dużego zagrożenia, ponieważ większość z nich jest zatrzymywana przez atmosferę. Warto jednak o tym pamiętać w trakcie sesji opalania i mieć na uwadze, że nadmierna ekspozycja może prowadzić nie tylko do poparzeń, ale także do rozwoju chorób.

Sprzęt do dezynfekcji

Dezynfekcja światłem może się odbywać za pomocą 2 typów urządzeń. W sprzedaży dostępne są zarówno lampy przeznaczone do dekontaminacji powierzchni i przedmiotów, jak i sprzęt do dezynfekcji powietrza. Co warto wiedzieć na temat tych 2 typów sprzętów?

Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie pracy z lampami bezpośredniego działania. Jako że fale oddziałują bezpośrednio na powierzchnie, to w pomieszczeniu nie może przebywać żadna osoba. Z kolei przez przełożenie świetlnego przedmiotu konieczne jest wyłączenie lampy. Sytuacja wygląda inaczej przy lampach przepływowych.

W tym wypadku ma się do czynienia ze sprzętem, który pobiera powietrze z otoczenia i przepuszcza jest przez światło emitowane wewnątrz sprzętu. Dzięki temu osoby znajdujące się w pobliżu nie są narażone na oddziaływanie światła.