U znacznej części społeczeństwa występują zmiany skórne. Ich charakter jest rozmaity i chociaż zwykle są niegroźne, każdą zmianę należy bacznie obserwować. W przypadku zaniepokojenia dobrze też skonsultować sprawę ze specjalistą dermatologiem.
Czym są włókniaki?
Włókniaki to znane i często występujące zmiany skórne. Szacuje się, że zdecydowana większość społeczeństwa posiada włókniaka. Jednakże jako że są to stosunkowo niegroźne zmiany skórne, niewiele osób podejmuje się dalszego działania.
Włókniak miękki to zmiana występująca na skórze. Zwykle występuje pojedynczo, jednak zdarzają się przypadki skupisk. Mówi się, że mnogie włókniaki występują przy jednoczesnym stanie chorobowym organizmu, który wiąże się z cukrzycą, insulinoopornością czy nadciśnieniem tętniczym. Przybierają postać zazwyczaj niewielkich guzków lekko odstających od skóry, chociaż również są pokryte nabłonkiem. Tworzą się z nagromadzenia komórek tkanki łącznej.
Pośród włókniaków rozróżnia się też włókniak twardy. Ten jednak występuje jako guzek pod skórą. Mówi się, że jest zmianą bezbolesną przy dotyku, aczkolwiek nie wykluczone, że da symptomy lekkiego swędzenia. Zwykle też występują na kończynach dolnych, brzuchu i pośladkach, a ilość zmian w ciele wynosi raptem kilka.
Usuwanie włókniaka – czy niezbędne
Włókniaki nie są uważane za groźne zmiany skórne, dlatego wcale nie trzeba ich też usuwać. Inaczej sprawy mają się, jeśli coś wywoła niepokój. Zmiana zacznie się przekształcać, znacznie powiększać czy nawet boleć bądź krwawić. Wtedy niezbędny jest kontakt z dermatologiem celem dokładnej diagnostyki.
Bądź co bądź, większość włókniaków usuwana jest raczej ze względów estetycznych i podniesienia zadowolenia pacjenta. Dlatego lekarze nie odmawiają zabiegów. Jednak jako że istnieje kilka metod usuwania włókniaka, warto wybrać się z wizytą do dermatologa, aby omówić najlepszy sposób.
Sposoby usuwania włókniaków
Włókniak może zostać usunięty przez zabieg chirurgiczny. Najczęściej jednak zmianę usuwa się przy pomocy innych metod. Można w ten sposób skorzystać z zabiegu laserem, który jest najmniej inwazyjnym sposobem. Eliminacja włókniaków następuje też poprzez zastosowanie niskich temperatur wywołujących ich wymrożenie i samoistne odpadnięcie (kriochirurgia). Istnieje też metoda wykorzystująca prądy niskiej częstotliwości, jednak statystycznie częściej stosowana jest w przypadku osób z ciemną karnacją.
Włókniaki można usunąć też domowymi sposobami. Wyjątkowo często polecany jest ocet lub ocet jabłkowy mający zadziałać podobnie jak kriochirurgia.