Odpady medyczne to te, które powstają w wyniku przeprowadzania procedur medycznych. W większości powstają w szpitalach i innych zakładach opieki zdrowotnej. Nieodpowiednio potraktowane mogą przyczynić się do przypadkowego zarażenia poważną chorobą. Jak powinna przebiegać utylizacja odpadów medycznych, byśmy byli bezpieczni?
Wypalanie odpadów medycznych
Najpewniejszym i bardzo popularnym sposobem radzenia sobie z odpadami medycznymi jest palenie ich. Oczywiście, by przeprowadzić ten proces prawidłowo, należy spełnić liczne wymagania. Komora spalania powinna być rozpalona minimum do aż 850 stopni, a w niektórych przypadkach, nawet do ponad tysiąca.
Po zastosowaniu tej metody można być niemal pewnym, że zwęglone pozostałości (stanowiące około 10% pierwotnej objętości) są całkowicie pozbawione większości znanych zarazków czy toksyn
Możliwość dezynfekcji
Spalanie jakichkolwiek śmieci nie jest najzdrowszą opcją dla środowiska. W tym wypadku jednak trzeba uznać zdecydowaną przewagę zalet nad wadami. Nie znaczy to jednak, że spalanie to jedyny legalny sposób na pozbycie się tych odpadów.
Powstały też liczne, inne metody, które rekomendowane są przez Ministerstwo Zdrowia. Można więc z całą pewnością założyć, że są równie skuteczne w zabijaniu zarazków i bezpieczne dla otoczenia oraz społeczeństwa.
Taką metodą jest dezynfekcja. Są różne sposoby na przeprowadzenie tego procesu: poprzez zastosowanie mikrofal. Inną możliwością jest dezynfekcja termiczna z zastosowaniem pary o temperaturze około 600 stopni Celsjusza.
I inne sposoby
Kolejną możliwością jest zastosowanie urządzenia parowego, które nazywa się autoklaw. Znakomicie sprawdza się przy procesie sterylizacji przyrządów medycznych. Przeprowadzenie autoklawowania daje pewność, że przedmioty są bezpieczne dla człowieka.
Te wymienione sposoby, to wciąż nie wszystkie spośród tych rekomendowanych przez ministerstwo. Jak widać, utylizacja odpadów medycznych jest traktowana bardzo poważnie i kompleksowo. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie.