Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Właściwości i zastosowanie dziurawca pospolitego

Niewiele jest roślin, które były znane i doceniane przez wieki tak jak dziurawiec pospolity. Roślina ta jest używana w medycynie naturalnej już od czasów starożytnych. Jej popularność bierze się z licznych właściwości, które pomagają w przypadku wielu mniej lub bardziej poważnych schorzeń.

Podstawowe informacje o dziurawcu pospolitym

Dziurawiec pospolity znany jest także jako ziele Świętego Jana. Bierze się to stąd, że data jego pierwszego kwitnienia przypada na dzień Świętego Jana (24 czerwca). Kwiaty są szczególnie cenne, zatem gdy chodzi o to dziurawiec kiedy zbierać tę roślinę to powinno się to robić w trakcie jej kwitnienia. Kwiaty obumierają w sierpniu, po czym nie warto wybierać się na zbiory. Obecnie nie brakuje preparatów z dziurawcem pospolitym w swoim składzie i są one dostępne w każdej aptece i drogerii. Jednakże osobom, które pragną samodzielnie zebrać i ususzyć to ziele, warto podsunąć parę pomocnych wskazówek. Chodzi nie tylko o to dziurawiec kiedy zbierać, ale także o to jak zbierać tę roślinę. Bardzo ważne jest bowiem to, aby ściąć tylko szczyt każdej gałązki, zostawiając około połowy rośliny w ziemi. Zebrane tak pędy należy suszyć w ciemnym miejscu. Gdy kwiaty zaczynają przekwitać należy zaprzestać zbiorów, ponieważ oznacza to, że drogocenne właściwości tej rośliny są już ograniczone.

Działanie dziurawca pospolitego

Pomimo że właściwości dziurawca są świetnie znane, przez długi czas naukowcy nie wiedzieli jakie związki chemiczne odpowiadają za działanie tej rośliny. Dzisiaj jednak informacje te są dobrze zbadane, a ziele to jest polecane dla pacjentów cierpiących na różnego rodzaju schorzenia. W wielu przypadkach gdy ktoś wspomina roślinę taką jak dziurawiec zastosowanie w terapii lękowej i przy leczeniu depresji jest uznawane za najbardziej interesujące. Odpowiedzialna za to jest hypercyna, która blokuje rozkład serotoniny. Prowadzi to do poprawy nastroju. Oprócz tego gdy kogoś interesuje dziurawiec zastosowanie o jakim warto wiedzieć to jego dobroczynny wpływ na trawienie. Roślina ta jest zalecana w przypadku bólów brzucha lub problemów z niestrawnością. Wspomaga wydzielanie soków trawiennych, a także świetnie wpływa na pracę mięśni gładkich. Dlatego też bardzo dużo osób znajdzie powód do tego, aby umieścić preparaty z dziurawcem w swojej domowej apteczce.