Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Choroby naczyniowe i choroby nóg

Coraz więcej osób boryka się z problemami związanymi z chorobami naczyniowymi nóg. Jednak w większości przypadków jest to spowodowane prowadzeniem nieprawidłowego trybu życia. Jakie wyróżniamy choroby naczyniowe i w jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

Choroby nóg

Pojawiający się ból nóg najczęściej spotyka się u osób starszych lub u osób, które borykają się z nadwagą. Po zauważeniu najmniejszych objawów, które mogą świadczyć o chorobie naczyniowej nóg, trzeba bezwzględnie udać się do lekarza i przeprowadzić podstawowe badania. Czasem może okazać się, że nie jest jeszcze za późno na rozpoczęcie leczenia. Jakie choroby naczyniowe nóg można wyróżnić? Otóż przede wszystkim są to żylaki, które są szczególnie widoczne u kobiet, ale także miażdżyca. Ta ostatnia choroba jest zdecydowanie jedną z poważniejszych. Inaczej bywa nazywana zwapnieniem tętnic. W tętnicach toczy się bowiem stan zapalny, który z czasem sprawia, że średnica tętnic staje się mniejsza, a co za tym idzie, krew ma utrudniony przepływ. Brak leczenia tej choroby może mieć poważne skutki. Przede wszystkim prowadzą one do udaru mózgu czy zawałów.

Choroby nóg– przyczyny

Do podstawowych przyczyn powstawania chorób naczyniowych należy zła dieta i brak ruchu. Spożywanie dużej ilości wysokokalorycznych posiłków podwyższa cholesterol, co z kolei sprawia, że odkłada się on na ściankach naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne są zróżnicowane posiłki i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Bardzo często takie choroby pojawiają się także u osób otyłych. Jest to bowiem spowodowane faktem, że nogi są dość obciążone. W takim przypadku pojawiają się również żylaki. Prowadzenie siedzącego trybu życia również nie poprawia stanu zdrowia. Warto zadbać o to, aby kilka razy w tygodniu wybrać się chociaż na mały spacer na świeżym powietrzu. Przede wszystkim należy pamiętać, że jakiekolwiek niepokojące sygnały powinny zmusić do odwiedzenia lekarza.

Miażdżyca czy inne choroby naczyniowe nie powinny być bagatelizowane. Przyjmowanie odpowiednich leków jest w stanie zminimalizować objawy i ból, jednak konieczna będzie także zmiana trybu życia. Należy przestawić się na zdrowe posiłki, bogate w warzywa i owoce oraz rozpocząć aktywność fizyczną.