Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Zakrzepica – podstępna choroba zakrzepowo-zatorowa

Zakrzepica jest chorobą zakrzepowo-zatorową. Objawy zakrzepicy mogą się różnić w zależności od osoby, czasem choroba jest bezobjawowa. W większości przypadków zakrzep tworzy się w żyle, rzadziej w tętnicy. Objawy zakrzepicy zawsze zależą od tego, w której żyle występuje oraz od tempa powstawania skrzepu krwi.

Zakrzepica żylna

Najczęstsza zakrzepica (około 90 procent przypadków) występuje w nogach, a dokładniej w głębszych żyłach nóg lub miednicy. Stąd pochodzi nazwa „zakrzepica żył głębokich”. Zakrzepica w ramieniu występuje znacznie rzadziej — wtedy objawy są często bardziej nasilone niż w przypadku zakrzepów krwi w okolicy nóg i miednicy. W zasadzie jednak skrzep krwi może powstać w dowolnym miejscu na ciele.

Jeśli w splocie żylnym wokół kanału odbytu powstanie skrzep krwi, dochodzi do zakrzepicy odbytu, zwaną również zakrzepicą odbytu lub zakrzepicą żył okołoodbytowych.

W przypadku zakrzepicy w głowie naczynie w mózgu jest zablokowane — prowadzi to do udaru.

Jeśli w tętnicy wieńcowej powstanie zakrzepica, dotknięte nią osoby doznają zawału serca.

Zakrzepica objawy

Zakrzepica żylna może dawać takie objawy jak uczucie ciężkości i napięcia w dotkniętej chorobą kończynie, a także puchnięcie i ból w nodze. Często pojawia się uczucie przegrzania nogi.Żyły biegnące bezpośrednio pod skórą stają się widoczne, tworzą się, ponieważ krew szuka objazdu, gdy żyła jest zablokowana. Skóra na nodze może stać się niebieskawa, napięta i świecąca.

Jednak tylko około 50 procent osób dotkniętych chorobą doświadcza takich objawów. U reszty chorych zakrzepica objawy daje niejednoznaczne NIektórzy nie odczuwają żadnego dyskomfortu, a zakrzepica żylna pozostaje niezauważona. Sygnały ostrzegawcze są bardzo niespecyficzne i mogą również występować w przypadku innych chorób, dlatego uważa się, że mają one niewielką wartość informacyjną w diagnostyce zakrzepicy.

Konieczna wizyta u lekarza

Przy pierwszych objawach zakrzepicy, należy się natychmiast skontaktować z lekarzem, który podejmie działania mające na celu zapobiegnięcie wzrostowi zakrzepów krwi i przywrócenie przepływ krwi, co pozwoli uniknąć zagrażających życiu powikłań, takich jak zator tętnicy płucnej. Zator płucny występuje, gdy skrzep krwi odrywa się od żyły nogi lub miednicy i jest przenoszony z krwią do płuc. Tam zostaje zablokowana w tętnicy płucnej i zatkana.