Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe. Czym kierować się przy wyborze?

Zakup rękawiczek nitrylowych nie jest dużym wydatkiem, ani też problemem. W aptekach, sklepach medycznych i wielu innych miejscach są do kupienia za niewielkie pieniądze. Przydatne w domu i poza nim, są warte zakupu. Jakimi kryteriami się kierować przy ich wyborze? Wiele jest odpowiedzi.

Rękawiczki pudrowane lub bez pudru

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe są sprzedawane w dwóch wersjach. Pudrowane, z warstwą pudru wewnątrz rękawiczki i niepudrowane. które są lepsze? Wbrew pozorom nie zawsze pudrowane są dobrym wyborem. Zakłada się je łatwiej, jednak – na przykład – nie nadają się do stosowania przy niektórych pracach. Jeśli mamy do opatrzenia ranę i chcemy tą pracę wykonać w rękawiczkach, wskazane są niepudrowane, drobinki pudru bowiem mogłoby się dostawać do rany.

Rękawiczki niepudrowane zapewniają także pewniejsze ruchy dłoni, co ułatwia niejedną pracę. Nie należy jednak nosić ich zbyt długo. Bardzo dokładnie przylegają do skóry rąk, przez co nie może ona oddychać, pojawia się więc ryzyko powstawania podrażnień i odparzeń.

Rozmiar rękawiczek

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe są rozciągliwe, jednak pomimo tego zawsze należy wybierać rękawiczki o odpowiednim rozmiarze. Zbyt duże mogą na rękach się marszczyć, będą tez zbyt luźne, by pewne prace w nich wykonywać. Przy zmywaniu naczyń – na przykład – w zbyt luźne rękawiczki może wlewać się woda.

Zbyt ciasne rękawiczki to inny problem. Utrudniają ruchy palcami i dłonią. Co więcej aby je prawidłowo założyć, trzeba je naciągnąć. Zbyt silnie naprężone są o wiele bardziej podatne na rozdzieranie, przez co szybko może się okazać, że wytrzymują na rękach tylko kilka chwil.

Cena

Pozornie mało istotne kryterium wyboru, bowiem takie rękawiczki i tak są stosunkowo tanie. Nie oznacza to jednak, że trzeba za nie przepłacać. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe szybko się wyrzuca, zakłada nowe, więc i ich częsty zakup nie jest niczym zaskakującym. Zawsze więc warto kupować je tam, gdzie jest taniej. Dobrym pomysłem też jest zakup od razu większej ilości – na przykład pełnego opakowania, w którym rękawiczek jest co najmniej sto lub więcej. Taka paczka kosztuje kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, jednak w przeliczeniu cena jednej pary rękawiczek jest dużo korzystniejsza, niż w przypadku kupowania ich na sztuki. Warto o tym pamiętać i nie przepłacać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.