Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Higiena

Zapach kobiety

Wzmianki o pierwszych perfumach pochodzą z przełomu II i I tysiąclecia p.n.e.. Według nich żyjąca na syryjskich ziemiach Tapputi-Belat-ekalli tworzyła wonne olejki na bazie roślin (kwiaty, tatarak) i mirry. W wonnościach, które uważano za dar bogów, rozkochał się cały starożytny świat. Alchemicy, a z czasem perfumiarze, nieustannie pracowali i pracują nad ulepszaniem receptur i kompozycjami.

Kobiety kochają perfumy

Choć perfum używali władcy, kapłani i osoby zamożne, od wieków moc aromatów docenia właśnie płeć piękna. Bardzo często perfumy były wykorzystywane do wabienia, pozyskiwania względów, darowane jako prezent ułatwiały prowadzenie interesów. W niektórych rejonach świata rozpylana mgiełka perfum służyła do ochrony skóry przed niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi.

Perfumy dziś

Przemysł pachnideł nastawiony jest przede wszystkim na kobiety. Firmy perfumiarskie oraz najwięksi projektanci prześcigają się w komponowaniu nowych zapachów i tworzą prawdziwe dzieła sztuki – oryginalne butelki i opakowania kryją w sobie czasem zaskakujące składy. Ceny są bardzo różne – są perfumy, których koszt zakupu niezmiennie od lat utrzymuje się na wysokim poziomie – mowa o uznanych markach jak Coco Channel, Guerlain czy Dior. Są zaś perfumy, które można nabyć za stosunkowo niewielką kwotę. Na przystępność i ogólną dostępność kosmetyku miała wpływ zmiana produkcji substancje zapachowe na drodze syntezy chemicznej. Naturalne preparaty były bardzo drogie, co powodowało, że perfumy były dostępne dla niewielkiej liczby osób.

Damskie perfumy

Wśród damskich perfum przeważają zapachy kwiatowe, owocowe, słodkie, szyprowe. Producenci oferują naprawdę szeroką gamę zapachów, by zaspokoić wszystkie gusta. Choć powszechnie wiadomo, jaki składniki wchodzą w skład najbardziej znanych kompozycji, to ich ilość, proporcje, sposób pozyskania stanowią słodką tajemnicę krawców zapachu.

Składniki damskich perfum

Damskie perfumy tworzą składniki roślinne (wybrane części roślin np. kwiaty, liście, korzenie) i zwierzęce. Najczęściej na etykietach wymieniane są: ambra, uważana za afrodyzjak, piżmo, które daje słodki, ciepły i bardzo trwały zapach, bergamota, słodkie, żywiczne drzewo sandałowe, subtelny, delikatny irys, powszechnie znana lawenda, słodka wanilia. Czasem, co może być zaskoczeniem dla laików, skład perfum tworzy pieprz (olejek pochodzi z owoców różowego pieprzu) lub można znaleźć nazwy egzotycznych kwiatów.

Magia otaczających nas pięknie pachnących mgiełek od wieków inspiruje i pociąga. I nie zapowiada się, by w tej kwestii coś się zmieniło.