Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Alzheimer – przykłady zajęć z ośrodków opieki

Placówki zajmujące się sprawowaniem opieki nad osobami chorującymi na Alzheimera kładą coraz większy nacisk na aktywizację pacjentów. Każdy dom opieki Alzheimer Warszawa powinien mieć konkretną ofertę terapii, zajęć i dodatkowych aktywności, nie tylko tych związanych typowo z leczeniem.

Zajęcia terapeutyczne z aspektem rozrywkowym

W terapii Alzheimera bardzo dobre rezultaty przynoszą wszelkiej maści zajęcia terapeutyczne oparte na wspólnych grach i zabawach, głównie tych pamięciowych. Mogą to rozgrywki typu “memory”, polegające na zapamiętywaniu położenia poszczególnych obrazków, albo nawet zwykłe puzzle.

Część zajęć powinna zachęcać do wykonywania ćwiczeń wymagających pewnej koordynacji i łączenia pracy umysłu z pracą ciała. Przykładem tego typu zajęć będą różne układanki, tworzenie kolaży i ogólnie rzecz biorąc prace techniczne oraz plastyczne.

Nabywanie nowych wartościowych doświadczeń

Nie każdą placówkę stać na to, by pozwalać pacjentom na regularne korzystanie z różnych zewnętrznych rozrywek, ale nawet jedno zaplanowane wyjście w miesiącu potrafi przyczynić się do poprawy jakości bytu pensjonariuszy. Nikt nie lubi tkwić w miejscu. Osoby chorujące na Alzheimera tym bardziej potrzebują czasem oderwać się od zwykłej rzeczywistości.

W wielu domach opieki Alzheimer Warszawa wprowadza się możliwość dodatkowych odwiedzin przez wolontariuszy. Bardzo często jest to prostu pełna życia młodzież, która nawiązuje różne relacje z pacjentami, prowadzi z nimi rozmowy na dowolne tematy, uczestniczy w grach i po prostu dba o to, by szara codzienność nabrała ciekawych i bardziej zróżnicowanych kolorów.

Zajęcia fizyczne dla pracy nad ciałem

Rozwój umysłowy powinien iść w parze z rozwojem fizycznym, o który zadba wyłącznie regularna porcja ruchu. Dobrze by było, gdyby dom opieki Alzheimer Warszawa zatrudniał fizjoterapeutów, których zadaniem będzie przeprowadzanie klasycznej rehabilitacji, ale też i dodatkowych zajęć sportowych.

Codzienna aktywność bywa łączona z rekreacją. Pensjonariuszy zachęca się m.in. do wykonywania drobnych prac ogrodniczych, dzięki którym mogą poczuć się potrzebni, jednocześnie pracując nad swoją kondycją i wytrzymałością.