Ars-med.biz.pl

Piękniejsza strona Ciebie!

Medycyna

Anoreksja – choroba uwarunkowana przez naprawdę wiele czynników

Anoreksja jest niczym ten rajski wąż. Powoli przejmuje kontrolę nad chorym, doprowadzając do tego, że osoba nią owładnięta przestaje racjonalnie myśleć i ma przed oczyma jedynie zdeformowany obraz siebie i innych. By się wydostać spod jej wpływów, trzeba najpierw uświadomić sobie, że coś tu nie tak.

Początki anoreksji objawy- dlaczego tak trudno je dostrzec?

Po pierwsze nie łatwo wychwycić początkowe objawy anoreksji, gdyż są one zauważalne po dłuższym czasie. Trzeba bacznie przyglądać się pacjentowi z anoreksją, by dostrzec, że ma on swoje niezrozumiałe dla zdrowego rytuały żywieniowe- które ciągle powtarza. Po drugie anorektycy świetnie się maskują i udają, że jedzenie ich cieszy.

Niemniej, gdy często wymiotują i boli ich brzuch, oznacza to, że ich aprobata dla jedzenia jest tylko przykrywką. A tak naprawdę pozbywają się spożytych pokarmów potajemnie i na wszystkie sposoby, jakie tylko mogą. Po trzecie trudno jest zobaczyć, że nasze dziecko wcale nie jest niejadkiem, a osobą, która panicznie boi się przytyć. I robi wszystko, by do tego nie dopuścić.

Początki anoreksji objawy a późniejsze fazy choroby

Na początku przygoda z odchudzaniem to faktycznie dla osoby ze skłonnością dla anoreksji fantastyczna sprawa. Dzięki diecie i ćwiczeniom są bardziej pogodni, radośniejsi i ożywieni. Jednak w drugiej fazie anoreksji entuzjazm ten skręca w niebezpiecznym kierunku. Anorektycy zaczynają rezygnować z wszelkich pokarmów, nie tylko tych kalorycznych. Po drugie przyjmują jedynie płyny, a aktywność fizyczną zaczyna całkowicie wypełniać ich dzień.

Pomimo że chudną, i tak zdaje im się, że ich ciało jest obwisłe, a oni sami są grubasami. Do tego, by przyspieszyć odchudzanie, faszerują się środkami na przeczyszczenie. W trzeciej fazie choroby pacjenci z anoreksją są tak wychudzeni i wyniszczeni, iż już nawet nie próbują ukrywać swojej choroby. Są tak skupieni na gubieniu kilogramów, że ich obsesja realnie zagraża ich życiu.

Przyczyny anoreksji u młodych ludzi

Po pierwsze anoreksja to wykładnik tego, że niektórzy nie nadążają za zmianami zachodzącymi w świecie. Czują się gorsi i mniej wartościowi od innych. I poprzez chorobę nieświadomie próbują wołać o ratunek i zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Niekiedy anoreksja to skutek przemocy domowej, braku miłości ze strony rodziców lub czynnik niezależny od pacjenta, bo uwarunkowany genetycznie.

Najczęściej jednak choroba ta to wypadkowa tego, iż w społeczeństwie panuje obecnie kult szczupłej sylwetki i zgrabnego ciała. A ten, kto go nie posiada- jest szykanowany i spychany na boczny tor życia towarzyskiego, a nawet kulturalnego.